Zgodnie z art. 291 § 1 k.p. roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. W przypadku czytelnika należy zastosować art. 291 § 2 k.p. Według niego roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez podwładnego wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków, ulegają przedawnieniu z upływem jednego roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu szkody, nie później jednak niż z upływem trzech lat od jej wyrządzenia.
Jednak art. 291 § 3 k.p. wprowadza modyfikację tej zasady. Zgodnie z nim, jeśli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, to do przedawnienia roszczenia o naprawienie tej szkody stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Tym samym do roszczeń pracodawcy o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika umyślnie będą miały zastosowanie terminy przedawnienia określone w kodeksie cywilnym.
Według § 1 art. 442 k.c. [b]roszczenia te ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat[/b] od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia, nie później jednak niż z upływem dziesięciu lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę.
[b]Termin przedawnienia roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody uzależniony będzie zatem od tego, czy szkoda została wyrządzona przez pracownika umyślnie czy nieumyślnie.[/b]
[i]Podstawa prawna:
– art. 291 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=68700A36645C334769992741A8E29046?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link].[/i]