[b]Tak. [/b]Pracodawca, który przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudni osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostającą w zatrudnieniu, może otrzymać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy.
Taka refundacja odbywa się na wniosek zainteresowanego i jest ograniczona kwotowo. Jej limit to wysokość pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Refundacja obejmuje udokumentowane koszty zakupu lub wytworzenia wyposażenia stanowiska pracy, na którym będzie pracował niepełnosprawny.
Zwrot dotyczy też kwoty niepodlegającego odliczeniu VAT i akcyzy.
Samego zwrotu dokonuje starosta. Warunkiem uzyskania pomocy jest zawarcie umowy między pracodawcą a starostą. W niej określone będą warunki i wysokość refundacji. Warto pamiętać, że zwrotowi nie podlegają koszty poniesione przed dniem zawarcia umowy. Warunkiem zwrotu kosztów jest uzyskanie, wydanej na wniosek starosty, pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności osoby zatrudnionej na tym stanowisku.
Jeżeli okres zatrudnienia niepełnosprawnego będzie krótszy niż trzy lata,co do zasady pracodawca musi zwrócić Funduszowi za pośrednictwem starosty środki w wysokości równej 1/36 ogólnej kwoty zwrotu za każdy miesiąc brakujący do upływu okresu. Takiego rozliczenia dokonuje się w terminie trzech miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną.
Pracodawca nie zwraca jednak środków, jeżeli w tym terminie zatrudni inną osobę niepełnosprawną, zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy i niepozostającą w zatrudnieniu.
[i]Podstawa prawna:
– art. 26e [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3B30E95539D972B36CB33B61BDF5EF76?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.[/link])[/i]