[b]Nie.[/b] Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot kosztów przewozu samolotem bagażu osobistego o wadze do 30 kg liczonej łącznie z wagą bagażu opłaconego w cenie biletu, jeżeli podróż trwa ponad 30 dni lub gdy państwem docelowym jest państwo pozaeuropejskie.

Oznacza to, że jeżeli pracownik zabiera ze sobą bagaż o wadze przekraczającej limit ustalony przez danego przewoźnika, za którego przekroczenie zobowiązany jest ponieść określone dopłaty, pracodawca ma prawo zwrócić zatrudnionemu poniesiony dodatkowy koszt. Uiszczone opłaty powinny zostać udokumentowane stosowną adnotacją na bilecie lotniczym lub wykazane w osobnym rachunku.

Pamiętać należy, że zwrot kosztów za przewóz bagażu jest możliwy dopiero po złożeniu przez pracownika odpowiednio umotywowanego wniosku.

[b]Decyzja o refundacji zależy zatem od dobrej woli pracodawcy.[/b] Jeśli nasz czytelnik uzna, że argumenty pracownicy są przekonujące, może zwrócić jej koszty poniesione w związku z przewozem bagażu o masie przekraczającej ustalone limity.

[i]Podstawa prawna: § 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DFE3A963C0CE51D134873075821C3B0B?id=167999]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 z późn. zm.)[/link].[/i]