[b]Odchodząca od nas z pracy kobieta prosi o podanie w świadectwie pracy, że rozwiązała umowę w związku z przepro- wadzką do innego województwa. Informacja ta jest jej ponoć niezbędna do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. Moim zdaniem, według instrukcji wypełniania świadectwa pracy, w dokumencie tym nie ma miejsca na takie wpisy. Co robić? Czy zatrudniona ma rację? [/b]

[b]Tak.[/b] Odnotowanie w świadectwie pracy rozstania z szefem w związku ze zmianą miejsca zamieszkania zapewni byłej pracownicy w razie potrzeby dostęp do zasiłku dla bezrobotnych. Zasadniczo prawo do tego świadczenia przysługuje m.in. osobom, które w ciągu sześciu miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązały stosunek pracy lub służbowy za wypowiedzeniem albo za porozumieniem stron.

Od tej reguły art. 75 ust. 1 pkt 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.)[/link] przewiduje dwa wyjątki. Po pierwsze: od razu dostają zasiłek ci, którzy zgodzili się na zwolnienie za porozumieniem stron w związku z upadłością firmy, jej likwidacją lub zmniejszeniem stanu zatrudnienia. Po drugie: przysługuje on także tym, którzy rozwiązali umowę za porozumieniem stron lub wypowiedzieli ją z własnej inicjatywy, bo zmieniają miejsce zamieszkania. Chodzi tu o osoby, dla których po przeprowadzce dalsze codzienne dojazdy do dotychczasowej pracy okazały się niemożliwe lub nieracjonalne.

[srodtytul]Jak to odnotować[/srodtytul]

Na koniec zatrudnienia mamy obowiązek wydać odchodzącemu świadectwo pracy. Trzeba się z tym liczyć, że były pracownik może zanieść świadectwo zarówno kolejnemu pracodawcy, jak i do powiatowego urzędu pracy, jeśli o nową posadę nie będzie łatwo. Ze świadectwa pracy muszą więc dla urzędu wynikać informacje niezbędne do ustalenia, czy ma on prawo otrzymać od razu zasiłek, czy nie. Dane zawarte w świadectwie pracy poświadczamy własnoręcznym podpisem. Nie można więc podawać nieprawdy. Na ich podstawie urząd ustala uprawnienia do zasiłku. Dla swojego bezpieczeństwa powinniśmy więc pobrać od odchodzącego z pracy oświadczenie o tym, że złożył on propozycję rozwiązania umowy za porozumieniem stron lub wypowiedzenie z powodu zmiany miejsca zamieszkania. Oczywiście oświadczenie takie jest zbędne, jeśli powód przerwania współpracy wynika wprost z pisma o porozumieniu stron lub wypowiedzeniu. Po uzyskaniu takiej „podkładki” z czystym sumieniem możemy wpisać w pkt 3a świadectwa pracy, oprócz trybu rozwiązania umowy i inicjatora, informację „z powodu zmiany miejsca zamieszkania”.

[srodtytul]Pieniądze za czesne i szkolenia[/srodtytul]

Informowanie o tym, że zatrudniony chce odejść z pracy w związku ze zmianą miejsca zamieszkania, leży w jego interesie także z innego względu. Pracownik skierowany na naukę nie musi oddawać szefowi kosztów swojego kształcenia, nawet gdy wypowie umowę o pracę dzień po odbyciu kursu czy szkolenia. Niezbędny warunek jest taki, by wypowiedzenie złożył w związku z przeprowadzką do innej miejscowości.

Dodatkowo konieczne jest, by przeprowadzka nastąpiła z powodu zmiany miejsca zatrudnienia małżonka lub zawarcia związku małżeńskiego z osobą zamieszkałą w tej miejscowości. Wynika tak z § 6 ust. 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=72344]rozporządzenia z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.)[/link]. Dla zwolnienia z obowiązku oddawania firmie pieniędzy za fundowaną przez nią szkołę nie wystarczy przeprowadzenie się do domu narzeczonego, który mieszka w innym mieście. Jednak jeśli rezygnacja z pracy nastąpi z tego powodu, to możliwe jest uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych.