Posłowie zajęli się wczoraj rządowym projektem tzw. ustawy prorodzinnej zmieniającej przepisy kilku ustaw dotyczących pracujących rodziców.
Najistotniejsze zmiany w kodeksie pracy dotyczą wydłużenia urlopów macierzyńskich i podzielenia ich na część obowiązkową i fakultatywną. W 2014 r. będzie można na nich przebywać nawet 26 tygodni, na razie jednak od 1 stycznia 2009 r. wydłużą się do 20 tygodni.
W projekcie znajdują się także propozycje pozwalające na finansowanie przedszkoli ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wypłata becikowego będzie uzależniona od udokumentowania przez matkę, że w czasie ciąży była pod opieką lekarską. Kobiety, których ciąże są zagrożone, będą mogły przez cały jej okres przebywać na zwolnieniach lekarskich, pobierając zasiłek chorobowy. Dzisiaj po 182 dniach zasiłku chorobowego muszą się starać o świadczenie rehabilitacyjne.
Ponadto rząd chce zwiększyć podstawę składki na ubezpieczenie społeczne kobiet na urlopach wychowawczych. Na ich konta emerytalne wpłynie dzięki temu więcej pieniędzy.