Jeżeli termin wysłania wniosku Wn-U za maj upływał 31 lipca, bo pracodawca wypłaca wynagrodzenia w kolejnym miesiącu, to wysyłając go teraz, PFRON go odrzuci, bo przekroczył termin. Pracodawca oraz osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą składają informacje i część pierwszą wniosku do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne. Tak stanowi § 3 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754).

Teraz pracodawca może jedynie prosić prezesa PFRON o przywrócenie terminu na wysłanie wniosku Wn-U za maj podając, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Fundusz nie przywróci terminu, jeżeli pracodawca napisze, że zapomniał wysłać lub był na urlopie. To musi być przyczyna obiektywna, na którą szef nie ma wpływu

, np. przeszła burza i komputery przestały działać 31 lipca. Jeżeli tak było, należało sporządzić notatkę podpisaną przez np. firmowego informatyka i prezesa, przedstawić zeznania świadków, informację z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na tej podstawie PFRON powinien przywrócić termin. Sprawdza przy tym wszystkie okoliczności, prosi o szczegółowe wyjaśnienia.

Radzę na razie nic nie robić w systemie, czyli nie wysyłać wniosku. Należy poczekać na decyzję PFRON i on określi, czy macie go wysłać. Od decyzji PFRON przysługuje też odwołanie do MPiPS, czyli instancji wyższej.

Aby uzyskać zawyżone dofinansowanie, które będzie zawierało chociaż część refundacji za maj, należy prawidłowo wypełnić druki. Jeśli nie występowaliście o refundację za maj, to powinniście dodać ją do kwoty ryczałtu za maj. W poz. 39 druku INF-D-P za maj nie wpisujecie tej refundacji, gdyż nie został złożony INF-U-P, a tu podaje się kwotę z poz. 56 INF-U-P. W poz. 40 też nie wykazujecie refundacji za maj, gdyż jej nie macie, tj. w INF-D-P składanym za czerwiec oraz w poz. 41 za maj (refundacja za okres sprawozdawczy) powinno być 0, bo brakuje refundacji do wypłaty za ten okres. Tak wypełnione pozycje pozwolą otrzymać pracodawcy w poz. 50 INF-D-P kwotę dofinansowania z częścią refundacji.

Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych