Senatorowie przygotowali nowelizację przepisów kodeksu pracy dotyczącą m.in. zasad wydawania świadectw pracy oraz przeprowadzania wstępnych szkoleń BHP.
Zgodnie z ich propozycją firma będzie zobowiązana wydać zatrudnionemu świadectwo pracy tylko wówczas, gdy ten go zażąda. Chodzi o przypadki rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę na czas określony zawartej w celu wykonania prac o charakterze sezonowym, dorywczym albo zadań realizowanych cyklicznie. Zasada ta dotyczyć będzie jednak sytuacji, gdy strony dotychczasowego stosunku pracy zamierzają podpisać kolejną umowę przed upływem 90 dni od dnia ostatniej umowy.
– To dobre rozwiązanie, pracodawcy i tak mają dużo papierkowej roboty. Dzięki temu osoba, który np. kilka razy w roku pracuje w danym przedsiębiorstwie, będzie mogła otrzymać zbiorcze świadectwo pracy, kiedy zechce zmienić zatrudnienie – mówi Henryk Michałowicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.
Regulacja ta uzupełnia stosowane od kilku lat rozwiązanie, zgodnie z którym wielokrotne zawieranie umów na czas określony z pracownikami sezonowymi czy wykonującymi prace doraźne nie zobowiązuje firmy do zawierania umowy na czas nieokreślony.
Senatorowie zamierzają też zmniejszyć zakres obowiązków związanych z przeprowadzaniem szkoleń wstępnych z zakresu BHP. Proponuje się zwolnienie pracodawcy z obowiązku przeszkolenia zatrudnianej osoby w zakresie BHP przed dopuszczeniem jej do pracy, jeśli podejmie ona zatrudnienie w tej samej firmie na takim samym stanowisku na podstawie kolejnej umowy o pracę nie później niż przed upływem 90 dni od rozwiązania poprzedniej umowy.
Szkolenie będzie wymagane jedynie w sytuacji, gdy zmienią się przepisy lub zasady BHP obowiązujące w danym zakładzie lub wówczas, gdy dojdzie do zmiany techniczno-organizacyjnych warunków pracy na danym stanowisku.