Oba stanowiska: maszynisty i ustawiacza muszą być wymienione w umowie o pracę. Są one bowiem związane z dwoma różnymi rodzajami pracy. A rodzaj pracy ma być wskazany w umowie (por. art. 29 § 1 pkt 1 k.p.). Tego samego wymaga „ponadzakładowy układ zbiorowy pracy dla pracowników zatrudnionych przez pracodawców zrzeszonych w Związku Pracodawców Kolejowych” z 2 grudnia 2002 r. – rozdział II. Stosunek pracy, § 3 ust. 2 pkt 1.

Zakres czynności (inaczej: obowiązków) jest jedynie konkretyzacją prac, jakie pracownik ma wykonywać na stanowisku wynikającym z umowy o pracę. Szef może ten zakres przygotować na piśmie, ale nie musi (por. § 6 ust. 2 pkt 2 lit. a rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, DzU nr 62, poz. 286 ze zm.). Nie wolno mu jednak wymieniać w zakresie obowiązków takich czynności, które nie są związane ze stanowiskiem (rodzajem pracy) podanym w umowie o pracę.

Przy wpisywaniu do umowy dwóch różnych stanowisk nie trzeba określać wymiaru czasu pracy przypisanego do danego stanowiska. O tym, ile czasu zatrudniony poświęci na wykonanie obowiązków wynikających z danego stanowiska, powinien decydować on sam albo pracodawca, wydając polecenia służbowe. Podwładny nie może jednak poświęcać na wykonanie zadań z obu stanowisk więcej czasu, niż określają obowiązujące go normy i wymiar czasu pracy, w których jest zatrudniony (np. cały etat).