[b]Żona prowadzi działalność gospodarczą. Pozwała dłużnika. Sprawa będzie się toczyć w postępowaniu uproszczonym upominawczym. Jestem zatrudniony u żony na umowę o pracę (mamy rozdzielność majątkową). Czy w razie gdyby sąd wezwał żonę do złożenia wyjaśnień w tej sprawie, będzie mnie mogła upoważnić do reprezentowania jej przed sądem? Jak to zrobić? Upoważnienie potwierdzone notarialnie? Prokura?[/b] - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Kwestię tego, kto możne reprezentować żonę czytelnika w postępowaniu sądowym, rozstrzygają przepisy kodeksu postępowania cywilnego. W art. 87 k.p.c. wskazane jest m.in., iż pełnomocnikiem strony może być przede wszystkim adwokat lub radca prawny. Natomiast w sprawach dotyczących własności przemysłowej można udzielić pełnomocnictwa również rzecznikowi patentowemu. Interesy żony w sądzie może również reprezentować osoba, która sprawuje zarząd nad jej majątkiem lub interesami, a także osoba pozostająca z nią w stałym stosunku zlecenia, o ile sprawa dotyczy tego zlecenia. Nadto również pełnomocnikami strony mogą być jej rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni (dzieci, wnuki) oraz osoby pozostające z żoną czytelnika w stosunku przysposobienia lub będące współuczestnikiem sporu.

Jeżeli żona czytelnika jest przedsiębiorcą, to jej pełnomocnikiem możne być również zatrudniony przez nią pracownik, czyli np. sam czytelnik. W celu umocowania czytelnika jako swojego pełnomocnika, żona winna wystawić pisemne oświadczenie, w którym wskaże zakres jego umocowania (np. do reprezentowania jej w tej konkretnej sprawie), podstawę umocowania (art. 87 § 1 k.p.c., jeżeli będzie występował on jako jej mąż, lub art. 87 § 1 k.p.c., jeżeli będzie powoływał się na to, że jest jej pracownikiem) oraz datę i miejsce wystawienia pełnomocnictwa. Nie ma konieczności wystawiania pełnomocnictwa w formie notarialnie poświadczonej.

Prokura natomiast jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jednakże żona czytelnika jako prowadząca działalność gospodarczą nie podlega wpisowi do KRS, w związku z czym nie może udzielać prokury.

Należy jednak pamiętać, iż o ile czytelnik może na mocy udzielonego pełnomocnictwa, brać udział w toczącym się postępowaniu sądowym poprzez np. składanie pism procesowych, zgłaszanie dowodów, przepytywanie świadków, to jednak nie może zastąpić żony w trakcie przeprowadzania dowodu z przesłuchania stron, czyli w chwili gdy będzie ona wezwana do osobistego stawiennictwa w sądzie.

[i]Podstawa prawna: art. 87 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/mail][/i]

[i]Autorka jest aplikantem adwokackim w kancelarii Connexus[/i]