Aktualizacja: 02.05.2019 09:02 Publikacja: 02.05.2019 09:02
Foto: 123RF
Pracodawca pomija pracownika przy kierowaniu na kursy i szkolenia (organizowane na koszt firmy). Choć nie podał przyczyny, jest to spowodowane wiekiem pracownika, który ma prawie 50 lat. Osoby uczestniczące w szkoleniach są młodsze, ale mają identyczne wykształcenie i wykonują taką samą pracę. Czy takie różnicowanie pracowników jest zgodne z prawem? Czy fakt, że szkolenia finansuje pracodawca, ma tutaj znaczenie? – pyta czytelniczka.
Działanie pracodawcy nosi znamiona zabronionej przez kodeks pracy dyskryminacji ze względu na wiek. Okoliczność, że to pracodawca finansuje szkolenia, nie ma znaczenia.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Urząd gminy może wyodrębnić środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli we własnym budżecie. Czy taka dopłata jest przychodem nauczyciela podlegającym PIT i czy powstają z jej tytułu obowiązki wobec fiskusa?
Wprowadzanie polityk i procedur związanych z korzystaniem ze sztucznej inteligencji lub z implementacją takich systemów w organizacji należy zacząć od budowania odpowiednich kompetencji pracowników w tym zakresie.
Większość cudzoziemców pracujących w Polsce chce u nas zostać na dłużej. I coraz częściej zależy im nie tylko na dobrych zarobkach.
Pracownik o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Czasu tej nauki nie wlicza się do czasu pracy.
Jeżeli pracodawca zgodził się udzielić pracownikowi wsparcia w kursie czy szkoleniu, których sam nie ma obowiązku przeprowadzić, to dni nauki nie stanowią czasu pracy.
Jeśli pracownik podnosi kwalifikacje z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy, ten musi mu umożliwić punktualne przybycie na zajęcia. Zmiany w grafiku kursu go z tego nie zwalniają.
Cyberbezpieczeństwo w firmie to nie tylko coraz lepsze zabezpieczenia techniczne. Równie ważne są szkolenia pracowników.
Czy z budżetu na 2024 r. można sfinansować studia podyplomowe dla kandydatów na członków rad nadzorczych? Wg wójta jest do podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wydatek jest dopuszczalny, a dodatkowo to wójt wykonuje budżet – pyta radna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas