Tę zmianę wprowadziło rozporządzenie z 28 czerwca 2018 r. zmieniające rozporządzenie MPiPS z 29 stycznia 2009 r. (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 97 ze zm.) w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców. Zostało ono ogłoszone w Dzienniku Ustaw z 2018 r. pod poz. 1264. Nowelizacja ma na celu ułatwienie cudzoziemcom dostępu do polskiego rynku pracy z uwzględnieniem kryterium wykonywanego zawodu. Rozszerza ona katalog przypadków, w których wojewoda wydaje zezwolenie na pracę bez konieczności przeprowadzenia tzw. testu rynku pracy.
Czytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców - o czym trzeba pamiętać
Wykaz zawodów
Zmiana rozporządzenia upraszcza procedurę wydawania zezwoleń na pracę w przypadku podejmowania pracy w określonych zawodach. Wymienia je dodany do rozporządzenia załącznik. Wykaz ten obejmuje 289 zawodów (283 zawody ujęte w 32 grupach elementarnych i 6 pojedynczych zawodów), w tym m.in. zawód:
- inżyniera do spraw przemysłu i produkcji,
- inżyniera elektryka,
- analityka systemów komputerowych,
- specjalisty do spraw rozwoju systemów informatycznych,
- projektanta aplikacji sieciowych i multimediów,
- programisty aplikacji,
- projektanta i administratora baz danych,
- technika elektryka,
- technika elektronika i pokrewnych,
- elektryka budowlanego i pokrewnych,
- kierowcy samochodów ciężarowych,
- operatora sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych,
- maszynisty i operatora maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych i pokrewnych.
Krótsza procedura...
Przyjęcie tych rozwiązań oznacza wprowadzenie udogodnień przede wszystkim dla pracodawców. Czas potrzebny na pozyskanie cudzoziemca do wykonywania pracy we wskazanych zawodach został bowiem skrócony o 14- lub 21-dniowy okres przed złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę.
Czytaj także: Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce już łatwiejsze
Co więcej, zarówno cudzoziemcy, jak i pracodawcy mogą liczyć na skrócenie okresu oczekiwania na rozpoczęcie pracy przez cudzoziemca.
Dodatkowo – zgodnie z art. 114 ust. 3 pkt 3 ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach – zwolnienie z obowiązku przeprowadzania testu rynku pracy dla wskazanych zawodów ma zastosowanie także do zezwoleń na pobyt czasowy i pracę.
... również do otwartych postępowań
Rozporządzenie weszło w życie 1 lipca 2018 r. Co istotne, z uwagi na przedłużające się postępowania prowadzone przez wojewodów w sprawie wydania zezwolenia na pracę oraz zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, wprowadzone ułatwienia mają zastosowanie także do wszczętych i niezakończonych jeszcze postępowań.
Wojewodowie nie muszą już przy tym prowadzić, w toku takich wszczętych postępowań, działań wyjaśniających w zakresie braku lub niespójności informacji starosty.
Magdalena Grykowska, adwokat, Head of litigation Góralski&Goss LEGAL