Aktualizacja: 11.02.2025 11:36 Publikacja: 11.02.2025 04:57
Foto: rp.pl/Weronika Porębska
W niedawnej edycji Panelu Ekonomistów zapytaliśmy ekspertów, czy ich zdaniem realne jest wprowadzenie w Polsce do 2040 r. czterodniowego tygodnia pracy. Zdania były podzielone, acz zarysowała się delikatna przewaga tych, którzy taką możliwość dostrzegają. Ekonomiści zwracali jednakowoż uwagę na kluczowe czynniki warunkujące zaistnienie i tempo takiej zmiany: postęp technologiczny, demografię, nastroje społeczne czy strukturę polskiej gospodarki.
Handlowcy są największymi pesymistami w polskim biznesie, a ten rok zapowiada się dla nich jako kolejny pełen wyzwań. Dla odmiany pozytywnie w przyszłość patrzy choćby sektor nieruchomości.
Prognozy gospodarcze dla Niemiec są obecnie raczej kiepskie, a po wyborach parlamentarnych możemy mieć okres podwyższonej niepewności politycznej. Nie wiadomo ciągle, czy prezydent USA Donald Trump nie wprowadzi jednak ceł.
Początek roku nie rozpieszcza przedsiębiorców szczególnie bogatą ofertą programów dotacyjnych. Mimo to można i warto pochylić się nad dostępnymi naborami, bo mogą one znacząco ułatwić prowadzenie biznesu i obniżyć jego koszty.
Gwarancja Investmax z regwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego to potężne wsparcie dla przedsiębiorców. Skorzystać z niej mogą mikro, małe i średnie firmy, a łączna wartość zabezpieczonych w ten sposób kredytów może przekroczyć 3 mld zł.
Ubiegły rok zakończyliśmy z największą od wybuchu pandemii liczbą ogłoszonych i przeprowadzonych zwolnień grupowych. Jeszcze więcej pracowników może paść ofiarą grupowych cięć zatrudnienia w 2025 r., który już kilka dużych firm zaczęło od planów redukcji liczby pracowników.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce wyniosło w czwartym kwartale 8477,21 zł brutto – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS). To oznacza wzrost o 12,4 proc. rok do roku, już drugi raz z rzędu poniżej prognozy NBP.
Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek dane o wynagrodzeniach w 2024 r. To, jaką podwyżkę od marca dostaną miliony emerytów i rencistów zależy od m.in. od realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 r.
Osoba, która decyduje się na przyjęcie funkcji członka zarządu, powinna pamiętać o tym, że odpowiedzialność menedżera za zobowiązania spółki może trwać jeszcze jakiś czas po wygaśnięciu mandatu.
W trakcie dodatkowego wolnego przyznawanego przez firmę pracownikom podlegają oni ubezpieczeniom społecznym – uznał ZUS.
Lekceważenie zasad BHP nie tylko może skutkować poważnymi konsekwencjami związanymi z odpowiedzialnością porządkową czy utratą pracy, ale przede wszystkim może wpłynąć na zdrowie pracowników.
Ministerstwo Obrony Narodowej wymieni legitymacje emerytów-rencistów wojskowych, bo zbyt słabo są zabezpieczone przed możliwością ich sfałszowania.
Przedsiębiorcy mogą już składać wnioski w konkursie ZUS na dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy oraz zmniejszą negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników w miejscu pracy.
Firmy muszą się w tym roku pogodzić z kolejną dwucyfrową podwyżką cen pakietów opieki medycznej, które są najbardziej atrakcyjnym benefitem w oczach pracowników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas