Reklama
Rozwiń

Oświadczenie o potrąceniu

Praktyka pokazuje, że instytucja potrącenia, w tym w szczególności moment i sposób składania oświadczenia o potrąceniu, nadal potrafi wywoływać wątpliwości pomimo wielu wyjaśnień w judykaturze.

Publikacja: 09.04.2025 05:10

Moment i sposób składania oświadczenia o potrąceniu, nadal potrafi wywoływać wątpliwości pomimo wiel

Moment i sposób składania oświadczenia o potrąceniu, nadal potrafi wywoływać wątpliwości pomimo wielu wyjaśnień w judykaturze

Foto: Adobe Stock

Jak wyjaśniał Sąd Najwyższy, potrącenie będące czynnością materialnoprawną, które wywołuje skutek w postaci wzajemnego umorzenia się wierzytelności do wysokości wierzytelności niższej, dokonuje się poprzez oświadczenie złożone drugiej stronie.

Oświadczenie o potrąceniu może być składane poza postępowaniem toczącym się z powództwa wierzyciela wzajemnego i podlega ogólnym przepisom co do sposobu i chwili złożenia. Jeśli zostanie złożone skutecznie, to ze względu na skutek umarzający tworzy nową treść stosunku prawnego między stronami, zaś w razie dojścia do procesu o roszczenie wierzyciela wzajemnego obrona pozwanego nie może polegać na podniesieniu zarzutu potrącenia, ale zarzutu nieistnienia roszczenia powoda ze względu na umorzenie wierzytelności przed wszczęciem procesu. Podczas postępowania sądowego uprawniony może natomiast połączyć w jednym oświadczeniu obie czynności, tj. złożenie oświadczenia woli o potrąceniu i zgłoszenie zarzutu potrącenia.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Chocholi taniec nad demokracją
Sądy i Prokuratura
Sędzia Monika Frąckowiak: Kolejna KRS też nie będzie w pełni konstytucyjna
Sądy i Prokuratura
Czy będą dalsze reformy sądownictwa?
Sądy i Prokuratura
Potrzeba i pokusa AI. Jak duże ryzyko stanowi dla wymiary sprawiediwości?
Sądy i Prokuratura
Prokurator musi się doskonalić, a nie zdobywać papier. Czy system szkoleń jest wadliwy?