Kiedy termin przypada w sobotę
Jestem handlowcem. W kwietniu 2011 r. chorowałem przez 18 dni. Zawieruszyło mi się zwolnienie i nie dochowałem siedmiodniowego terminu na dostarczenie go, który upływał w sobotę. Zwolnienie przyniosłem w najbliższy poniedziałek. ZUS obciął mi zasiłek za dwa dni. Czy miał rację?
Tak. Niedostarczenie ZUS ZLA w terminie skutkuje zmniejszeniem zasiłku chorobowego o 25 proc. Gdyby zdarzenie miało miejsce po 15 czerwca 2011 r., sprawa byłaby przesądzona – zwolnienie byłoby uznane za dostarczone w terminie. Wtedy bowiem NSA podjął uchwałę (sygn. I OPS 1/11) dotyczącą zasad ustalania terminu, gdy jego upływ przypada w sobotę. Orzekł, że sobota jest dniem ustawowo wolnym od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 kodeksu postępowania administracyjnego, a to oznacza, że jeśli termin przypada w sobotę, to za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni – czyli poniedziałek.
Szerzej na ten temat piszemy w dzisiejszym artykule „ZUS nie odda obniżonego zasiłku" zamieszczonym w „Prawie i Praktyce".
Liczymy siedem dni
Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie na okres od 30 grudnia do 11 stycznia. Lekarz wystawił je w pierwszym dniu choroby, ale podwładny przyniósł je dopiero po powrocie z choroby, czyli 12 stycznia. Czy możemy obniżyć pracownikowi zasiłek o 1/4 z uwagi na jego opieszałość?
Tak, ale tylko za dwa dni. Chorując nieprzerwanie na przełomie roku, pracownik w nowym roku będzie uprawniony do pobierania świadczenia, które pobierał w pierwszym dniu swej niedyspozycji w roku ubiegłym. Choć więc jest to pierwsza choroba pracownika w 2012 r., otrzyma on z tytułu niezdolności do pracy za cały jej okres zasiłek chorobowy. A jeśli tak, to zasada zawieszania zasiłku, uregulowana w art. 62 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), może zostać zastosowana i w tej sytuacji. Co do zasady zawieszenie stosujemy, począwszy od ósmego dnia niezdolności do pracy (określonej na ZUS ZLA) do dnia jego dostarczenia pracodawcy. W tym wypadku pracownik powinien złożyć zwolnienie najpóźniej 9 stycznia. 6 stycznia bowiem to święto Trzech Króli, 7 stycznia była sobota - dzień wolny od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a., 8 stycznia wypadł w niedzielę. Obliczając termin, nie liczymy tutaj daty wystawienia zwolnienia przez lekarza, czyli 30 grudnia.
Wynagrodzenia chorobowego nie obcinaj
Pracownica dostarczyła nam zwolnienie lekarskie na okres od 2 do 8 grudnia 2011 r. dopiero 14 grudnia. Za pierwsze dwa dni miała prawo do wynagrodzenia chorobowego, a za pozostałe do zasiłku chorobowego. Czy możemy jej obciąć zasiłek chorobowy?
Nie, ponieważ zwolnienie jest za krótkie. Zastosowanie takiej sankcji jest uwarunkowane nie tylko datą złożenia dokumentu u pracodawcy, ale również okresem, na jaki została orzeczona niezdolność do pracy. Stosujemy ją, począwszy od ósmego dnia niezdolności do pracy do dnia jego dostarczenia pracodawcy. Nie wolno obcinać wynagrodzenia chorobowego przysługującego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Artykuł 92 k.p. nie odsyła bowiem do art. 62 ust. 3 ustawy zasiłkowej. Jeśli firma finansuje tylko początkowy okres zwolnienia, a za pozostałą jego część przysługuje zasiłek z funduszu chorobowego, należy ustalić, czy istnieje podstawa do obniżenia wyłącznie zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie z art. 92 k.p. wypłacamy w pełnej wysokości.