Reklama
Rozwiń

Łatwiej o rentę wypadkową niż zwykłą

Krótki staż pracy nie jest przeszkodą do przyznania renty osobie, która stała się przynajmniej częściowo niezdolna do pracy w związku z wypadkiem w drodze do lub z pracy. Dotyczy to też renty rodzinnej po zmarłym w wyniku takiego zdarzenia.

Publikacja: 20.03.2016 15:15

Łatwiej o rentę wypadkową niż zwykłą

Foto: 123RF

Definicję wypadku w drodze do pracy lub z pracy zawiera art. 57b ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 748 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna). W myśl tego przepisu za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Uważa się też, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z niej, choć droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wtedy gdy droga, nie będąc tą najkrótszą, była dla ubezpieczonego najdogodniejsza ze względów komunikacyjnych.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
ZUS
Karty lunchowe bez ZUS? Jakie warunki trzeba spełnić
ZUS
Minister Agnieszka Majewska: W sprawie składki nie składam broni
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
Reklama
Reklama