[b]Zatrudniamy ludzi, którzy wykonują prace transportowe w mroźni o temperaturze -18 stopni C. Czas narażenia w warunkach -18 stopni C jest krótki. Ogółem praca w mroźni w ciągu dnia roboczego trwa od 15 do 30 minut. Czy wykonywanie tych obowiązków należy kwalifikować jako pracę w szczególnych warunkach i płacić składkę na FEP?[/b]
Nie ma znaczenia, czy praca jest wykonywana w ramach zatrudnienia na pełny czy też niepełny etat. Istotne jest, żeby pracownik został zatrudniony do wykonywania określonych zadań w szczególnych warunkach i żeby stanowiły one jego podstawowy obowiązek w ustalonym w umowie o pracę wymiarze czasu.
W takim wypadku dopuszczalne jest, aby w przerwach w wykonywaniu tych zadań zatrudniony realizował również inne, zlecone przez przełożonych bądź wynikające z zakresu obowiązków.
Wykonywanie prac w szczególnych warunkach sporadycznie, jako zajęcia dodatkowego, obok podstawowych obowiązków zainteresowanego – w miarę potrzeb zakładu pracy – nie może stanowić podstawy do uznania, że za danego pracownika trzeba płacić składki na FEP.
Okres tak wykonywanej pracy (także w wypadku zatrudnienia na pełny etat) nie będzie uwzględniony podczas ustalania prawa do emerytury pomostowej.
[i]Na pytania związane ze składkami na Fundusz Emerytur Pomostowych za styczeń odpowiadają:
- Barbara Krzyśków, z Zakładu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy CIOP-PIB
- Wiktor Zawieska, zastępca dyrektora CIOP-PIB ds. techniki i wdrożeń
- Bernard Jaroszewicz, naczelnik Wydziału Składek w Departamencie Ubezpieczeń i Składek Centrali ZUS[/i]