[b]Nie.[/b] Ale przepisy są w tym wypadku mniej korzystne niż te dotyczące składek na ubezpieczenie społeczne. Wystarczy prowadzenie firmy przez jeden dzień w danym miesiącu, aby trzeba było uiścić składkę za cały ten miesiąc. Jest ona bowiem niepodzielna.

Jeśli więc ktoś zawiesił działalność 10 lipca, to odprowadzi pełną składkę zdrowotną za cały lipiec. Podobnie gdyby rozpoczynała pani działalność ponownie 15 sierpnia, zapłaciłaby pani składkę za cały sierpień. W takim wypadku w ogóle nie byłoby związanej z zawieszeniem oszczędności na składce zdrowotnej. Dlatego planując letni urlop i związaną z tym przerwę w działalności firmy, lepiej wybierać terminy tak, by obejmowała pełne miesiące.

Przypominamy, że osoba prowadząca działalność gospodarczą podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu ma prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przez 30 dni od daty ustania tytułu do tego ubezpieczenia. Oznacza to zatem, że po 30 dniach od zawieszenia wykonywania działalności nie można już korzystać ze świadczeń z tego tytułu. Warto przy tym pamiętać, że utrata uprawnień dotyczy nie tylko przedsiębiorcy, lecz także członków rodziny zgłoszonych przez niego do ubezpieczenia zdrowotnego.

Warto też wiedzieć, że chociaż w czasie zawieszenia nie ma obowiązku odprowadzania składek, to można ubezpieczyć się dobrowolnie – zdrowotnie, a także emerytalnie i rentowo. Nie ma natomiast możliwości przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Wznowienie działalności nie wymaga ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń – wystarcza odwieszenie firmy.

[i]Podstawa prawna: art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c art. 68 i 69 ust. 1a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=282315]tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.[/link]), art. 36a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74, ze zm.46[/link])[/i]