Przepisy pozwalają zawiesić działalność gospodarczą od 20 września 2008 r. Wolno to zrobić temu przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników. Najłatwiej więc o to osobom fizycznym samodzielnie prowadzącym własne firmy i podpisującym z pracownikami jedynie umowy cywilnoprawne.
Zawieszający działalność nie musi w tym czasie płacić składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotnej.
Nie trzeba się ubezpieczać społecznie od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie, do dnia poprzedzającego wznowienie działalności. Jeśli więc ktoś zawiesił ją od 3 czerwca do 15 września 2009 r., to w ubezpieczeniach społecznych jako przedsiębiorca pozostaje do 2 czerwca, a potem od 16 września. Płaci składki społeczne w wysokości proporcjonalnej do czasu ubezpieczenia.
[srodtytul]Zdrowotna inaczej[/srodtytul]
A jak przy zawieszaniu działalności opłaca się składkę zdrowotną? W mniej korzystny sposób niż składki społeczne. Wystarczy prowadzenie firmy przez jeden dzień, aby trzeba było uiścić składkę za cały miesiąc. Jest ona bowiem niepodzielna. Jeśli więc ktoś zawiesił działalność we wspomnianym terminie, to odprowadzi całą składkę zdrowotną za czerwiec i wrzesień. Nie zapłaci jej tylko za lipiec i sierpień.
Większość prowadzących jednoosobowe firmy płaci tylko tę składkę, bo jest ubezpieczona społecznie z innego tytułu. Dlatego nie warto zawieszać działalności w trakcie miesiąca.
Wznowienie działalności nie wymaga ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń – ubezpieczenie „ożywa”. Jeśli np. przedsiębiorca miał prawo do ulgi w składkach dla początkujących biznesmenów, to zachowuje do niej prawo. Oczywiście jeżeli nie minęły jeszcze 24 miesiące od rejestracji firmy. Po wznowieniu działalności do upływu tego okresu można odprowadzać składki od preferencyjnej podstawy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Na poprzednich zasadach przedsiębiorca składa też dokumenty rozliczeniowe. Jeżeli przed zawieszeniem działalności był zwolniony z comiesięcznego ich składania, to tak też będzie po wznowieniu. Wystarczy, że złoży je za pierwszy pełny okres rozliczeniowy (miesiąc). Jeśli wznawia działalność w środku miesiąca, to składa dokumenty rozliczeniowe za miesiąc, w trakcie którego wznawia działalność, i za kolejny. Potem tworzy je ZUS.
[srodtytul]Dobrowolne składki[/srodtytul]
Kto zawiesza działalność, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu, ale może w tym czasie dobrowolnie opłacać składki emerytalne i rentowe (nie można przystąpić do ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego). Zarejestrowanym w ewidencji działalności daje do tego podstawę art. 36a ustawy systemowej. Płacą składki od takiej samej podstawy jak podczas prowadzenia firmy. Zgłosić się można w dowolnym momencie, ale objęcie ubezpieczeniem nastąpi najwcześniej od dnia złożenia wniosku. Osoba, która ma prawo do ulgi, może dalej opłacać składki od preferencyjnej podstawy wymiaru.
Zawieszający zarejestrowani w KRS (np. wspólnicy spółek) mogą się ubezpieczyć dobrowolnie na zasadzie kontynuacji na podstawie art. 10 ustawy systemowej i płacić składki od minimalnego wynagrodzenia. Na zgłoszenie jest tylko 30 dni od ustania tytułu ubezpieczenia obowiązkowego (czyli zawieszenia). Termin ten zniknie od 1 września.