Aktualizacja: 21.11.2024 17:33 Publikacja: 23.03.2022 11:09
Foto: Adobe Stock
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) to forma realizacji zadań publicznych przez sektor prywatny w oparciu o wieloletnią umowę precyzującą podział zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym a partnerem prywatnym. Głównym celem PPP jest świadczenie przez partnera prywatnego określonych usług publicznych w oparciu o infrastrukturę, najczęściej zaprojektowaną i zbudowaną przez niego. Prawie zawsze partner prywatny zapewnia długoterminowe finansowanie projektu PPP.
Projekty PPP co do zasady są bardziej korzystne dla interesu publicznego niż projekty realizowane w formule tradycyjnej (tzn. prawa zamówień publicznych), biorąc pod uwagę całość życia projektu, począwszy od etapu projektowania i budowy, a następnie utrzymania i zarządzania. Wynika to z następujących czynników:
Nie będzie sprawnego państwa bez profesjonalnej i niezależnej służby cywilnej. Starsi stażem zbliżają się do emerytury, a dla młodych ludzi praca w administracji publicznej jest nieatrakcyjna.
Duża rotacja zatrudnionych, wakaty, szczególnie w administracji terenowej, niewłaściwe zarządzanie – z takimi problemami w latach 2020–2023 mierzyła się służba cywilna. To wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.
Władze krajowe, regionalne i lokalne mogą włączyć się do wspólnych projektów z partnerami z Niemiec, Szwecji, Danii i Litwy. W kilku działaniach do pozyskania jest 27 mln euro.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Doświadczenia ostatnich trzech lat nauczyły nas przykładać większą wagę do tego, co nieprzewidywalne. Należy więc zadbać, aby umowa o PPP zawierała możliwości reakcji na niezależne od stron okoliczności zewnętrzne.
Kraków przygotowuje się do rozpoczęcia gigantycznej inwestycji realizowanej w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
„Nadzwyczajna klauzula” dopuszcza zmianę nie tylko w zakresie wynagrodzenia wykonawcy, ale też m.in. zakresu świadczeń czy czasowego zawieszenia wykonania umowy.
Dziś waloryzacja umowy partnerstwa publiczno-prywatnego jest koniecznością. Proces ten przebiega nieco inaczej, niż w przypadku zamówień publicznych. Liczą się przede wszystkim postanowienia samej umowy.
To sygnał, że dla rządu partnerstwo publiczno-prywatne nie jest ważne -komentują eksperci.
Samorządy lub ich jednostki organizacyjne mogą wystąpić o dofinansowanie inwestycji realizowanych nad rzekami i wokół jezior. Nabór wniosków będzie prowadzony do 18 sierpnia.
Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego wyczerpała się. Inflacja i nowa ustawa dopełnią dzieła.
Kontrakty o poprawę efektywności energetycznej to nie tylko narzędzie do obniżenia wydatków na energię elektryczną, ale również szansa na modernizację publicznej infrastruktury.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas