Aktualizacja: 22.01.2025 21:36 Publikacja: 15.06.2022 11:29
Foto: Adobe Stock
Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (tzw. sygnalistów) powrócił w zmienionej odsłonie i ma szanse w niedługim czasie trafić do Sejmu. Oznacza to, że nie tylko przedsiębiorcy prywatni, ale też znaczna część podmiotów publicznych musi sprawdzić, czy zostanie objęta jej regulacjami i obowiązkami, bo sankcje za niestosowanie przepisów ustawy mogą być dotkliwe. Ochrona sygnalistów, jak niegdyś RODO, może stać się twardym orzechem do zgryzienia dla wielu firm i podmiotów publicznych.
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listów poleconych za potwierdzeniem odbioru, ruszył ponoć na dobre z początkiem roku. Dla wielu instytucji publicznych korzystanie z tej formy korespondencji jest od stycznia obowiązkowe. Okazuje się, że z nowego systemu muszą korzystać także spółki komunalne.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Samo przekonanie urzędnika skarbowego, że działanie spółki, która jest profesjonalistą w danej dziedzinie, było oderwane od realiów rynkowych, jest niewystarczające.
Swoboda oceny materiału dowodowego oznacza prawo do uznania, które z dowodów stanowią wiarygodne źródło twierdzeń o faktach, a które nie.
Od początku roku spółki komunalne są zobowiązane do korzystania z systemu e-Doręczeń. W ten sposób muszą np. wysyłać wezwania do zapłaty albo korespondencję dotyczącą odcięć wody.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Liczba uczniów uczących się w domu w ostatnich latach znacząco wzrosła. Zgoda na taką formę spełniania obowiązku szkolnego może zostać cofnięta.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego rozstrzygnie, w jaki sposób należy liczyć przedawnienie wynikające z kodeksu pracy, gdy w grę wchodzi skarga nadzwyczajna.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z grudnia 2024 r.
Od 1 stycznia 2025 roku obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Projektowane są jednak większe zmiany. Od kilku miesięcy opisujemy założenia reformy i stan jej realizacji. Które firmy zyskają w tym roku na zmianach, a które zyskają w 2026 r.? W czwartek 23 stycznia zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej" - "Zmiany w składce zdrowotnej".
Jeśli w ugodzie sądowej pozwany pracodawca i pracownik zgodzili się na zmianę prawną kwalifikacji zwolnienia z pracy z dyscyplinarki na rozwiązanie umowy za porozumieniem, to wypłacone w związku z tym odszkodowanie nie korzysta ze zwolnieniu z PIT.
Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 r. spadł do jednocyfrowego poziomu - podał w środę GUS. Cały czas topnieje zatrudnienie w tych firmach.
Na nowych regulacjach dotyczących Rady Dialogu Społecznego mogą stracić małe organizacje.
Przepisy chroniące przed mobbingiem trzeba zmienić, ale czy w sposób zaproponowany przez resort pracy?
ZUS nie jest zobowiązany do każdorazowego informowania potencjalnego świadczeniobiorcy o wszystkich wynikających z przepisów możliwościach przyznawania dodatków do rent i emerytur, chociażby dodatku pielęgnacyjnego czy dodatku dla sierot zupełnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas