Orzeczenie lekarza medycyny pracy podlega kontroli sądowej

Pracodawca jest związany treścią orzeczenia lekarza medycyny pracy. Pracownik może się jednak od niego odwołać, a ostateczne orzeczenie zakwestionować na drodze sądowej.

Publikacja: 19.10.2023 02:00

Orzeczenie lekarza medycyny pracy podlega kontroli sądowej

Foto: Adobe Stock

- Pracownik w wyniku przeprowadzonych badań przez lekarza medycyny pracy został uznany za osobę niezdolną do pracy na stanowisku wskazanym w skierowaniu. Od wydanego orzeczenia pracownik odwołał się, ale bezskutecznie. W konsekwencji nie został dopuszczony do świadczenia pracy. Czy pracownikowi przysługuje jeszcze dalsza droga odwoławcza i czy mogę wypowiedzieć mu umowę o pracę z powodu niezdolności do pracy? – pyta czytelnik.

Obowiązkiem pracodawcy jest chronienie zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności ma on obowiązek skierować pracownika na badania lekarskie wstępne, okresowe lub kontrolne, w celu uzyskania orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?