Reklama
Rozwiń

Już dziś pracodawcy powinni sprawdzić, jak duża jest luka płacowa

Szef będzie musiał uzasadnić różnice w wysokości pensji, opierając się na obiektywnych i neutralnych pod kątem płci kryteriach. Obowiązek raportowania ma dotyczyć pracodawców zatrudniających co najmniej 100 pracowników.

Publikacja: 20.03.2025 04:30

Już dziś pracodawcy powinni sprawdzić, jak duża jest luka płacowa

Foto: Adobe Stock

Z ostatnich zapowiedzi Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że projekt przepisów wdrażających dyrektywę o przejrzystości wynagrodzeń do polskiego porządku prawnego ma się pojawić do końca tego roku. To oznacza, że czasu na przygotowanie firm do nowej rzeczywistości płacowej jest coraz mniej.

W grudniu 2024 roku posłowie złożyli w Sejmie projekt przepisów częściowo wdrażający dyrektywę. Obejmuje on jednak tylko kilka kwestii – częściowo proces rekrutacji, prawo pracowników do informacji o wynagrodzeniu oraz średnich poziomach wynagrodzeń w podziale na płeć i w odniesieniu do grupy pracowników wykonujących taką samą pracę albo pracę o takiej samej wartości. Wprowadza też obowiązek udostępniania przez pracodawców kryteriów stosowanych do określania ich poziomów wynagrodzenia oraz progresji płac.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama