Już dziś pracodawcy powinni sprawdzić, jak duża jest luka płacowa

Szef będzie musiał uzasadnić różnice w wysokości pensji, opierając się na obiektywnych i neutralnych pod kątem płci kryteriach. Obowiązek raportowania ma dotyczyć pracodawców zatrudniających co najmniej 100 pracowników.

Publikacja: 20.03.2025 04:30

Już dziś pracodawcy powinni sprawdzić, jak duża jest luka płacowa

Foto: Adobe Stock

Z ostatnich zapowiedzi Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że projekt przepisów wdrażających dyrektywę o przejrzystości wynagrodzeń do polskiego porządku prawnego ma się pojawić do końca tego roku. To oznacza, że czasu na przygotowanie firm do nowej rzeczywistości płacowej jest coraz mniej.

W grudniu 2024 roku posłowie złożyli w Sejmie projekt przepisów częściowo wdrażający dyrektywę. Obejmuje on jednak tylko kilka kwestii – częściowo proces rekrutacji, prawo pracowników do informacji o wynagrodzeniu oraz średnich poziomach wynagrodzeń w podziale na płeć i w odniesieniu do grupy pracowników wykonujących taką samą pracę albo pracę o takiej samej wartości. Wprowadza też obowiązek udostępniania przez pracodawców kryteriów stosowanych do określania ich poziomów wynagrodzenia oraz progresji płac.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Likwidacja luki płacowej zaboli pracodawców
Kadry i Płace
Którzy cudzoziemcy stracą możliwość pracy w Polsce?
Kadry i Płace
Jak zadbać o to, by pracownik nie wspierał konkurencji?
Kadry i Płace
Jawność doprowadzi do podwyżek pensji kobiet
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kadry i Płace
Jak uniknąć błędu, tworząc regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?