Aktualizacja: 21.04.2021 15:19 Publikacja: 21.04.2021 16:15
Foto: Adobe Stock
Planując rozpoczęcie współpracy z nową osobą wielokrotnie pojawiają się wątpliwości, jaką formę zatrudnienia wybrać. Poszczególne typy umów charakteryzują się bowiem odmiennymi zasadami współpracy. Co ważne, zatrudniający nie ma całkowitej dowolności przy wyborze formy zatrudnienia. Przede wszystkim należy pamiętać, że o rodzaju łączącego strony stosunku prawnego nie decyduje treść umowy ani nazwa, ale rzeczywisty sposób jej realizacji.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom pracodawców, kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie zostaną podniesione od 1 lipca 2024 r. Z projektu wyrzucono możliwość wstecznego ubiegania się o wsparcie.
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nalicza dodatkowe składki na ubezpieczenie społeczne osobom, które łączą umowę o pracę oraz umowę o świadczenie usług (B2B) zawarte z tym samym podmiotem.
Przedsiębiorcy obawiają się, że przy wdrażaniu dyrektywy platformowej rząd będzie próbował ograniczyć stosowanie umów cywilnoprawnych. Chodzi o usługi dowozu jedzenia do domu, takie jak Uber, Glovo czy Pyszne.pl.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w poniedziałek dyrektywę, która reguluje działalność takich platform usługowych, jak Uber, Glovo czy Bolt.
Umowa na zastępstwo nie wchodzi do limitów zatrudnienia na czas określony. Ale można ją stosować tylko w ściśle określonych okolicznościach. Kiedy umowa na zastępstwo jest dopuszczalna?
Gdyby nie przepchnięta trzy lata temu kolanem ustawa Kukiz'15, tematu centralnego rejestru umów by nie było.
Zarówno zleceniobiorca, jak i inspektor Państwowej Inspekcji Pracy mogą wnieść do sądu pracy pozew o ustalenie stosunku pracy. Jak w takiej sytuacji może się bronić zleceniodawca?
Na skutek wdrożenia dyrektywy work-life balance rozszerzono ochronę pracowników-rodziców. Czy w głośnej sprawie tiktokerki, zwolnionej z pracy pierwszego dnia po powrocie z urlopu macierzyńskiego, mogło dojść do naruszeń?
Już teraz przedsiębiorcy powinni zweryfikować, czy stosowany przez nich model B2B nie stwarza ryzyka przekwalifikowania go w etat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas