Wstępne badania lekarskie - kiedy przyszły pracownik może iść do lekarza

Pracodawca może zweryfikować stan zdrowia przyszłego pracownika dopiero na podstawie i w zakresie wynikającym z wstępnych badań lekarskich – a zatem po podjęciu decyzji o zatrudnieniu kandydata.

Publikacja: 22.01.2020 16:45

fot. agilemktg1

fot. agilemktg1

Foto: Flickr

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. W interesie pracodawcy pozostaje zatem upewnienie się już na etapie rekrutacji, że stan zdrowia kandydata pozwoli mu uzyskać takie orzeczenie, a w konsekwencji – wykonywać pracę.

W tym zakresie ustawodawca umożliwił pracodawcy skierowanie kandydata na badania lekarskie przed nawiązaniem stosunku pracy. Zgodnie z art. 229 § 1 pkt 1 kodeksu pracy wstępnym badaniom lekarskim podlegają nie tyle pracownicy, co osoby przyjmowane do pracy. Tak też wygląda praktyka rynkowa. Pracodawcy uzależniają zawarcie umowy o pracę od uprzedniego uzyskania pozytywnego orzeczenia lekarskiego. Wprawdzie pracodawca nie może zmusić kandydata do poddania się takim badaniom, jednak jego odmowa może skutkować brakiem zawarcia umowy o pracę.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama