Wstępne badania lekarskie - kiedy przyszły pracownik może iść do lekarza

Pracodawca może zweryfikować stan zdrowia przyszłego pracownika dopiero na podstawie i w zakresie wynikającym z wstępnych badań lekarskich – a zatem po podjęciu decyzji o zatrudnieniu kandydata.

Publikacja: 22.01.2020 16:45

fot. agilemktg1

fot. agilemktg1

Foto: Flickr

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. W interesie pracodawcy pozostaje zatem upewnienie się już na etapie rekrutacji, że stan zdrowia kandydata pozwoli mu uzyskać takie orzeczenie, a w konsekwencji – wykonywać pracę.

W tym zakresie ustawodawca umożliwił pracodawcy skierowanie kandydata na badania lekarskie przed nawiązaniem stosunku pracy. Zgodnie z art. 229 § 1 pkt 1 kodeksu pracy wstępnym badaniom lekarskim podlegają nie tyle pracownicy, co osoby przyjmowane do pracy. Tak też wygląda praktyka rynkowa. Pracodawcy uzależniają zawarcie umowy o pracę od uprzedniego uzyskania pozytywnego orzeczenia lekarskiego. Wprawdzie pracodawca nie może zmusić kandydata do poddania się takim badaniom, jednak jego odmowa może skutkować brakiem zawarcia umowy o pracę.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Szykujemy się do lata
Kadry i Płace
Więcej swobody w letnim grafiku – ruchomy rozkład czasu pracy
Kadry i Płace
Czy szef ma prawo zmusić pracownika do urlopu?
Kadry i Płace
Przed odwołaniem z urlopu lepiej przeliczyć koszty
Kadry i Płace
Organizacje związkowe muszą policzyć swoich członków