Aktualizacja: 15.01.2020 15:23 Publikacja: 15.01.2020 18:00
Foto: 123RF
Koszty związane z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych (zfśs) wzrosły. Dla przypomnienia w III kwartale 2019 r. zostały zmienione wysokości odpisów na fundusz. Po wprowadzeniu nowelizacji odpis podstawowy na zfśs na jednego pracownika zatrudnionego w tzw. normalnych warunkach wynosił w 2019 r.:
- 1229,30 zł – od 1 stycznia do 31 lipca,
Pracę zdalną z zagranicy trzeba rozpatrywać pod kątem przepisów prawa pracy, imigracyjnych, podatkowych, ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Nie dziwne, że są z nią problemy.
Pracodawcy będą musieli nie tylko wyrównać pensje pracowników na takich samych stanowiskach, ale także wykonujących pracę tej samej wartości. Czy kasjerka i magazynier powinni zarabiać tyle samo?
Do końca lutego służby kadrowo-płacowe muszą poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w 2024 r. przez osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe objęte ograniczeniami zarobkowymi. Błąd w przekazanym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczeniu może być kosztowny.
Wykazanie odpowiedniego stażu pracy ma istotne znaczenie dla realizacji różnych uprawnień pracowniczych, np. uzyskania nagrody jubileuszowej lub dodatku stażowego. Kiedy liczy się czas pracy w gospodarstwie?
Brakuje przepisów dotyczących wykonywania pracy zdalnej z terytorium Polski przez cudzoziemców na rzecz podmiotu zagranicznego.
Obowiązek utworzenia funduszu socjalnego (zfśs) zależy od stanu zatrudnienia. Ale pracodawca może zwolnić się z tego obowiązku, chyba że należy do sektora budżetowego.
W nowym roku, poza różnego rodzaju podwyżkami, firmy muszą się liczyć ze zmianami związanymi z koniecznością przeliczania stażu pracy, udzielania nowych urlopów czy wolną Wigilią. Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki ZUS. Tylko część skorzysta na zmianach w składce zdrowotnej.
W wielu firmach z okazji Bożego Narodzenia można liczyć na specjalne dodatki, w tym m.in. paczki, bony i premie świąteczne. Jakie prawa przysługują pracownikowi w tym zakresie? Z jakich źródeł pracodawca może finansować tego rodzaju wsparcie?
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
Pracownikom z terenów objętych stanem klęski żywiołowej pracodawcy muszą wypłacić wynagrodzenie za 10 dni nieobecności związanej z powodzią. Dla firm przewidziane są różne rozwiązania pomocowe z ustawy powodziowej. Na jaką pomoc mogą liczyć pracodawcy i przedsiębiorcy?
Do 30 września 2024 r. pracodawcy powinni przekazać drugą ratę odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy za niedochowanie terminu firmie grożą jakieś konsekwencje? Czy wysokość odpisów może być niższa niż ustawowa?
Osoba, która uprzednio przeszła na emeryturę i podjęła zatrudnienie u innego pracodawcy, gdzie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie powodującej zawieszenia wypłaty świadczenia, jest „emerytem – byłym pracownikiem” w rozumieniu ustawy o zfśs, więc może korzystać ze środków funduszu.
Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych można zaliczyć do podatkowych kosztów wtedy, kiedy pieniądze zostały przekazane na jego konto.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas