Aktualizacja: 09.11.2024 21:21 Publikacja: 13.01.2022 08:00
Inflacja drenuje portfele Polaków.
Foto: Adobe Stock
Jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia, co trzeci Polak ze względu na rosnącą inflację szuka sposobu na to, by podnieść swoje wynagrodzenie, ale najczęściej robi to poprzez próby pozyskania dodatkowej pracy, czy zmianę pracodawcy.
Eksperci Personnel Service sądzą, że - bez względu na wybraną strategię - część Polaków i tak upomni się o wyższą pensję. W pierwszej kolejności po podwyżki pójdą najmniej zarabiający, w tym sprzątaczki, pracownicy magazynów czy sektora HoReCa (m.in. kelnerzy, czy recepcjoniści).
Niemal trzech na czterech pracodawców oczekuje, że rok 2022 przyniesie potężne wyzwania związane z rekrutacją. Firm planują zatrudniać, ale zdają sobie sprawę, że o pracownika będzie im trudno.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wywołany pandemią popyt na usługi cyfrowe nie spowodował wcale boomu na pracowników IT dopiero wchodzących do zawodu. Liczba ogłoszeń pracy dla najmniej doświadczonych programistów spadła w ub. r. z 12 proc. do 5 proc.
Coraz więcej pracowników popiera koncepcję skrócenia liczby dni pracujących. Firmy już myślą, jak dać zatrudnionym większą autonomię, elastyczność oraz możliwość wyboru miejsca, sposobu i czasu wykonywania obowiązków służbowych.
Aż 68 proc. pracowników jest zdania, że skrócenie tygodnia pracy do czterech dni wpłynęłoby pozytywnie na ich zdrowie – wynika z badania zleconego przez Personnel Service. Taka postawa świadczy o tym, że mamy już dość ciężkiej pracy.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Wynagrodzenia Polaków nie nadążają za inflacją – taki można wysnuć wniosek na podstawie najnowszych badań ARC Rynek i Opinia. Wynika z nich, że aż prawie co trzeci z nas próbuje na różne sposoby podnieść swoje przychody. Jak?
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Posłowie zdecydowali w piątek, że projekt projekt Lewicy wprowadzający 24 grudnia dzień wolny od pracy, trafi do sejmowych komisji. Przed głosowaniem odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli niemal wszystkich klubów.
Po około 10 miesiącach postępowania urząd antymonopolowy nałożył 68,5 mln zł kary na gdańskiego operatora telewizji kablowej Vectra. Chodzi o zapisy informujące klientów o możliwości podniesienia opłat w trakcie umowy.
W razie uwolnienia cen nośników energii dla gospodarstw domowych inflacja w Polsce na początku 2025 r. podskoczy do blisko 7 proc. – wynika z najnowszej projekcji inflacyjnej NBP. Ekonomiści banku centralnego przewidują też niższy wzrost gospodarczy.
Ustawa o rynku pracy powstała w 2004 r. Od tego czasu sytuacja gospodarcza i demograficzna zmieniła się diametralnie. Poprzedni rząd walczył, ale reformy nie dowiózł. Nowy rząd też podjął rękawicę. Kontynuuje pomysły poprzedników czy zmienia kurs?
Nie wszędzie działają procedury zgłoszeń naruszenia prawa. Sygnalizowane są problemy pracownicze.
Wojna Putina powoduje coraz większe braki na rosyjskim rynku pracy. Dziura sięga ponad 5 milionów wakatów. Kreml zwróciła się do władz Zimbabwe o wysłanie pracowników budowlanych ze względu na brak rąk do pracy w Rosji. Rosyjskie firmy sięgają po robotników z Kenii, Zambii czy Kamerunu.
– Rada jest chętna, aby przystąpić do obniżania stóp natychmiast, gdy inflacja przestanie rosnąć, a projekcja będzie wskazywać na jej spadek – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński.
W ostatnim czasie rynek pracy dynamicznie ewoluuje, a przewaga sił w relacji pracownik - pracodawca potrafi zmienić się z dnia na dzień. W takiej rzeczywistości szczególnie ważna jest znajomość przepisów regulujących możliwości obciążenia pracowników dodatkowymi zadaniami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas