Aktualizacja: 17.03.2025 01:47 Publikacja: 13.01.2022 08:00
Inflacja drenuje portfele Polaków.
Foto: Adobe Stock
Jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia, co trzeci Polak ze względu na rosnącą inflację szuka sposobu na to, by podnieść swoje wynagrodzenie, ale najczęściej robi to poprzez próby pozyskania dodatkowej pracy, czy zmianę pracodawcy.
Eksperci Personnel Service sądzą, że - bez względu na wybraną strategię - część Polaków i tak upomni się o wyższą pensję. W pierwszej kolejności po podwyżki pójdą najmniej zarabiający, w tym sprzątaczki, pracownicy magazynów czy sektora HoReCa (m.in. kelnerzy, czy recepcjoniści).
Niemal trzech na czterech pracodawców oczekuje, że rok 2022 przyniesie potężne wyzwania związane z rekrutacją. Firm planują zatrudniać, ale zdają sobie sprawę, że o pracownika będzie im trudno.
Wywołany pandemią popyt na usługi cyfrowe nie spowodował wcale boomu na pracowników IT dopiero wchodzących do zawodu. Liczba ogłoszeń pracy dla najmniej doświadczonych programistów spadła w ub. r. z 12 proc. do 5 proc.
Coraz więcej pracowników popiera koncepcję skrócenia liczby dni pracujących. Firmy już myślą, jak dać zatrudnionym większą autonomię, elastyczność oraz możliwość wyboru miejsca, sposobu i czasu wykonywania obowiązków służbowych.
Aż 68 proc. pracowników jest zdania, że skrócenie tygodnia pracy do czterech dni wpłynęłoby pozytywnie na ich zdrowie – wynika z badania zleconego przez Personnel Service. Taka postawa świadczy o tym, że mamy już dość ciężkiej pracy.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Wynagrodzenia Polaków nie nadążają za inflacją – taki można wysnuć wniosek na podstawie najnowszych badań ARC Rynek i Opinia. Wynika z nich, że aż prawie co trzeci z nas próbuje na różne sposoby podnieść swoje przychody. Jak?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
• Ważna informacja dla firm korzystających z obniżonej ceny prądu • Czy przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych? • Owoce i warzywa dla zatrudnionych. Nowa interpretacja fiskusa • Zmiany w raportowaniu schematów podatkowych. Chodzi o tajemnicę zawodową • Rząd przyjął pierwszy pakiet deregulacyjny. Ale zrobił mniej, niż pierwotnie zapowiadał • Kary dla firm za naruszenie prawa pracy? Jest decyzja Senatu • Czy pracownik może teraz bezkarnie donosić do skarbówki na szefa? • Ważne terminy na ten tydzień
Rząd węgierski wprowadził od połowy marca przepisy ograniczające marżę zysku dla sieci handlowych. Nie może ona przekroczyć 10 proc. Nowe przepisy mają obowiązywać przynajmniej do końca maja 2025 roku.
Na L4 Polacy nie tylko chorują - to fakt znany od lat. Zwolnienie lekarskie często jest traktowane jak dodatkowy urlop lub okazja do dorobienia. Oto najciekawsze nadużycia "chorych" rodaków.
Agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski dla długoterminowych zobowiązań w walucie obcej na poziomie A- z perspektywą stabilną.
Nowa projekcja inflacyjna NBP nieco się zdezaktualizowała tuż po tym, jak została zaprezentowała. Można się spodziewać, że trajektoria inflacji będzie w tym roku niższa od prognoz.
Od dłuższego czasu mówi się o tym, że pokolenie Z zmienia zasady na rynku pracy. Młodzi nie boją się wyznaczać trendów i odważnie planują swoją przyszłość. Firmy, chcąc pozyskiwać pracowników w tej grupie wiekowej, muszą podejmować nowe działania.
Zarząd Poczty Polskiej zapowiedział wypłacenie pracownikom premii rocznej w łącznej wysokości 200 mln zł. W przeliczeniu na jednego pracownika da to średnio niemal 5 tys. zł brutto. Wygląda też na to, że spółka zakończyła proces zwolnień pracowników.
W czwartek Senat zdecydował o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy wprowadzającej nową uprzywilejowaną grupę zawodową. Chodzi o tancerzy baletowych, którzy będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 40 lat (kobiety) i 45 lat (mężczyźni). Warunkiem będzie przepracowanie co najmniej 20 lat w zawodzie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas