Posłowie przegłosowali ustawę nowelizującą [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C80E543C6E8387E57855D525DB901256?id=183265]przepisy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy[/link].

Nowe przepisy poszerzają katalog sytuacji, w których pracownicy będą mogli uzyskać pieniądze z FGŚP. Niewypłacalność, która będzie uprawniać do składania wniosków o zaliczki z funduszu, będzie powstawać również, gdy nie zostaną zaspokojone roszczenia pracownicze z powodu faktycznego zaprzestania działalności firmy trwającego dłużej niż dwa miesiące.

[b]Oznacza to, że pracownicy firm porzuconych na pastwę losu nie zostaną bez środków do życia. Nie odzyskają od razu całości należnych im wynagrodzeń, ale tylko zaliczki w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.[/b]

Pracownik porzuconej firmy będzie musiał złożyć we właściwym biurze oświadczenie o pozostawaniu w stosunku pracy i rodzaju niezaspokojonych roszczeń. Ponadto będzie musiał uprawdopodobnić niewypłacalność pracodawcy.

Aby nie dochodziło do nadużyć i wyłudzeń, oświadczenie ma być składane pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania. Kierownik biura terenowego FGŚP będzie weryfikował informacje o niewypłacalności firmy w Państwowej Inspekcji Pracy, urzędach skarbowych czy ZUS.

Posłowie bez głosu sprzeciwu przegłosowali także uchylenie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=49B30E6CEE521BCDBE8D445F6C455B6F?id=72892]ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania wynagrodzeń[/link].

Oznacza to, że [b]w przyszłym roku nie będzie ogólnokrajowego wskaźnika przyrostu przeciętnych płac w przedsiębiorstwach.[/b] Żaden pracodawca nie będzie mógł się zasłaniać narzuconymi z góry limitami w ustalaniu podwyżek. Będą zależały tylko od kondycji finansowej zakładu i negocjacji. Początek roku nie będzie okresem prowadzenia w przedsiębiorstwach rozmów płacowych.

[b]Wraz z uchyleniem przepisów ustawy przestaje obowiązywać kalendarz i tryb prowadzenia negocjacji ze związkami zawodowymi o podwyżkach. Negocjacje będą się toczyły w dowolnym terminie i trybie.[/b] Jeżeli pracodawca odmówi podjęcia rozmów, związki będą mogły wszcząć w sprawie podwyżek spór zbiorowy. W takim przypadku rozmowy o poziomie wynagrodzeń w danym roku będą prowadzone zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Pracodawcy uważają, że w ślad za uwolnieniem płac w przedsiębiorstwach powinny przyjść istotne zmiany w ustawie kominowej, limitującej wynagrodzenia menedżerów w spółkach Skarbu Państwa i w przedsiębiorstwach państwowych.