Dzieje się tak, bo nienależnie uiszczonej płacy, choćby przez pomyłkę, absolutnie nie możemy ująć z należnego podwładnemu zasiłku. Wolno ją natomiast potrącić z następnej wypłaty i tylko w ściśle określonej sytuacji.
Problem w tym, że ta kolejna wypłata w opisanej sytuacji może się przytrafić dopiero za kilka lat, jeśli zatrudniona wróci z urlopu wychowawczego.
[b]– Pracownica urodziła dziecko 31 lipca br. już po tym, gdy zakład wypłacił jej pełne wynagrodzenie za ten miesiąc. Czy w związku z tym pracodawca musi skorygować dokumenty ubezpieczeniowe za lipiec? Czy nadpłaconą część pensji wolno mu potrącić z przekazanego jej pierwszy raz w sierpniu zasiłku macierzyńskiego?[/b] – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Często pracownica zaczyna urlop macierzyński już po tym, gdy wypłaciliśmy jej pobory za dany miesiąc. Z taką sytuacją spotykamy się nagminnie w firmach, które wynagrodzenia regulują np. 24 dnia miesiąca. Powstaje wówczas nadpłata, którą teoretycznie szef może odebrać z uiszczanych jej potem kwot. Teoretycznie, bo w praktyce jest to trudne albo niemożliwe.
[srodtytul]Zasiłku szef nie rusza[/srodtytul]
Z docierających od czytelników sygnałów wynika, że w takich okolicznościach zwykle potrącają oni nadwyżkę pensji z zasiłku macierzyńskiego regulowanego młodej matce. Nie potrafią przy tym podać podstawy prawnej swojego postępowania ani wyroku sądowego. Powołują się natomiast na pkt 196 komentarza do[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7740797EEB421D80CE13B75E6280F07A?id=176768] ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link] zamieszczonego na stronie internetowej centrali ZUS ([link=http://www. zus.pl/ files/komentarz_chorobowy.pdf]www. zus.pl/ files/komentarz_chorobowy.pdf[/link]). Tymczasem praktyki takie są niezgodne z przepisami, co przyznał rzecznik prasowy ZUS.
[srodtytul]Tylko z płacy[/srodtytul]
Potrącenia, jakich możemy dokonywać z wypłacanych pracownikowi zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, to nie te same, jakie są dopuszczalne według art. 87 – 91 k.p. z wynagrodzenia za pracę. Kwoty możliwe do ujęcia z zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych i świadczenia rehabilitacyjnego określa art. 139 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=45F776BF1E4838E0C696631F37A576AB?id=172511]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.)[/link]. W zamieszczonym tam wykazie nie figuruje nadpłacone zatrudnionemu wynagrodzenie. Dlatego możemy je odebrać wyłącznie z uiszczanego podwładnej wynagrodzenia przy okazji kolejnej wypłaty. Potwierdza to art. 87 § 7 k.p.
[srodtytul]Jaki z tego wniosek[/srodtytul]
[b]Potrącenie nadpłaconych zarobków z zasiłku macierzyńskiego pracownicy, która przeszła na niego już po wypłacie pensji za dany miesiąc, jest możliwe wyłącznie za jej zgodą. Gdy tego nie zaakceptuje, zasiłek macierzyński jest nietykalny. Nadwyżkę wolno pracodawcy pobrać jedynie z wynagrodzenia pracownicy i to wyłącznie uiszczanego przy okazji następnej wypłaty.[/b]
Problem w tym, że na następną wypłatę możemy czekać kilka lat, aż zatrudniona wróci do firmy z urlopu wychowawczego. Na to jednak nie ma rady.
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/77510,354680_Odpowiedz_centrali_ZUS_nadeslana_24_sierpnia_2009_r__w_sprawie_zwrotu_zawyzonego_wynagrodzenia.html]Zobacz odpowiedź centrali ZUS[/link][/b]