Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74468]rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.[/link]).

Projekt rozszerza katalog świadczeń i składników wynagrodzenia, które nie są brane pod uwagę podczas obliczania wynagrodzenia urlopowego. Wyłączenie będzie obejmowało kwoty wyrównania pensji do wysokości minimalnego wynagrodzenia, które firma musi wypłacać zatrudnionemu, jeżeli w danym miesiącu nie wypracował sobie wynagrodzenia do tej wysokości. Taka sytuacja może zaistnieć w związku z obowiązującym go rozkładem czasu pracy lub terminem płatności niektórych składników wynagrodzenia.

Resort proponuje, by podczas ustalania wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu wyłączeniu podlegały świadczenia przysługujące pracownikowi na podstawie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego. Chodzi o dopłaty należne w okresie przestoju ekonomicznego lub pracy w obniżonym wymiarze czasu.

Ponadto nowe przepisy doprecyzowują sposób liczenia ekwiwalentu urlopowego osobom zatrudnionym w niepełnym wymiarze. Obecnie ekwiwalent za godzinę niewykorzystanego urlopu oblicza się, dzieląc przeciętne wynagrodzenie zainteresowanego za dzień przez osiem godzin, czyli obowiązującą większość pracowników dobową normę czasu pracy. Są jednak grupy, np. pracownicy zakładów opieki zdrowotnej czy osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które obowiązują niższe dobowe normy czasu pracy. Projekt zawiera rozwiązanie, zgodnie z którym przeciętne wynagrodzenie za godzinę ma być obliczane przez podzielenie przeciętnego wynagrodzenia za jeden dzień przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej daną osobę.

Zmieniony ma być także sposób obliczana współczynnika koniecznego do ustalenia kwoty ekwiwalentu dla osób zatrudnionych na część etatu.