[b]Nie[/b]. Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu. Dokonuje się tego w stałym i ustalonym z góry terminie. Tak nakazuje art. 85 § 1 kodeksu pracy. Jeśli wynagrodzenie za pracę jest płatne raz w miesiącu, to wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości. Przy czym należy to zrobić nie później jednak niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Natomiast składniki wynagrodzenia za pracę przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.

Czytelnik jako początkujący pracodawca powinien pamiętać, że na żądanie pracownika jest zobowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie. Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Wypłaty co do zasady dokonuje się w formie pieniężnej. Natomiast częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być również spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie. Zatem za aprobatą podwładnego pensja może być np. przelana na konto bankowe wskazane przez pracownika.

Podstawa prawna:

– art. 85 – 86 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F0E6FFD58B58D15D2F1D151B2F3ACC18?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link].