[b]W listopadzie ubiegłego roku stan zatrudnienia w mojej firmie wyniósł 26 osób. Na koniec grudnia przeliczyłem etaty i okazało się, że zatrudnionych jest 17 osób. Uznałem, że skoro nie jestem już zobligowany do tworzenia funduszu socjalnego, to zrezygnuję z jego prowadzenia. Czy muszę powiadomić o tym pracowników[/b]

[b]Tak[/b] Pracodawcy, którzy zatrudniają do 20 pracowników, muszą do końca stycznia poinformować załogę – w sposób przyjęty w swojej firmie – o tym, że nie będą już tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Mogą zamiast tego wypłacać im jednorazowe świadczenie urlopowe, które nie może być wyższe niż odpisy podstawowe. Ale nie jest to ich obowiązkiem.

Jeżeli jednak w terminie nie poinformują załogi o swojej decyzji, fundusz będzie nadal obowiązywał. Przełożony z kolei będzie musiał odprowadzać na konto funduszu odpisy podstawowe. Pierwszą ratę w wysokości 75 proc. będzie musiał uiścić do końca maja, a pozostałą część (czyli 25 proc. plus wszystkie fakultatywne zwiększenia) do końca września. Jeśli tego nie zrobi, bo uzna, że w jego przekonaniu nie musi tworzyć funduszu, może zostać ukarany grzywną. Nie będzie jednak musiał na konto funduszu przekazywać odsetek od zaległych (nieterminowo wpłaconych) odpisów. Takiego zdania jest [b]Sąd Najwyższy[/b]. [b]W wyroku z 13 kwietnia 1999 r. (I PKN 663/98)[/b] orzekł, że właścicielem środków przekazywanych na fundusz socjalny jest pracodawca.

A dokonanie odpisu jest tylko formalnym przesunięciem tych środków w obrębie kont pracodawcy. W innym orzeczeniu jednak wskazał, że jeśli kolegium arbitrażu społecznego zobowiąże przedsiębiorcę do uiszczenia odsetek od zaległych kwot na fundusz socjalny z uwagi na szczególny interes załogi, ten będzie musiał się temu podporządkować (por. [b]wyrok z 17 października 1996 r. (KAS 2/96)[/b].

[i]Podstawa prawna: art. 3, 3a, [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74017]ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. Nr 70, poz. 335)[/link][/i]