Reklama
Rozwiń

Delegowanie pracowników za granicę coraz trudniejsze

Świadcząc usługi transgraniczne i delegując pracowników za granicę, trzeba bazować na skomplikowanych przepisach i orientować się w zmiennych interpretacjach. Będzie jeszcze trudniej po zmianie zasad wynagradzania wysyłanych osób i innych zmianach proponowanych przez Unię Europejską.

Publikacja: 17.03.2016 06:00

Delegowanie pracowników za granicę coraz trudniejsze

Foto: 123RF

Polskie firmy delegują najwięcej pracowników do państw członkowskich UE – ponad 22 proc. wszystkich delegowanych pochodzi z naszego kraju. Najwięcej pracowników wysyłamy do Niemiec, Francji i Belgii, a główne sektory korzystające z transgranicznej załogi to rolnictwo, budownictwo i przemysł. Pracodawcy na co dzień spotykają się z licznymi problemami związanymi ze stosowaniem dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług oraz rozporządzenia 883/2004 dotyczącego m.in. zabezpieczenia społecznego osób aktywnych zawodowo. O skomplikowaniu prawnym tych problemów świadczy coraz częściej pojawiające orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości czy Sądu Najwyższego. Trudności powstają również z uwagi na konieczność połączenia różnych systemów prawnych i wyboru tych norm, które będą miały zastosowanie, a także fakt przenikania się przepisów prawnych związanych ściśle z delegowaniem i wspólnotowych przepisów z zakresu zabezpieczenia społecznego.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
O ile wzrośnie płaca minimalna i pensje w budżetówce? Negocjacje podwyżek wciąż trwają
Płace
Najniższe wynagrodzenie od 2026 w górę. Rząd podał kwotę
Płace
Zamieszanie wokół podwyżki płacy minimalnej. „To nie może być polityczny targ”
Płace
Można zatrudnić niepełnoletniego i otrzymać nawet 13 tys. zł dofinansowania
Płace
Mniej godzin pracy za takie samo wynagrodzenie. Co na to pracodawcy?
Płace
Więcej pieniędzy dla firm zatrudniających niepełnosprawnych jednak od lipca 2024