Obowiązkiem każdego pracodawcy jest, stosownie do możliwości i warunków, zaspokajanie bytowych, socjalnych i kulturalnych potrzeb pracowników. Często realizowanie tej powinności sprowadza się do utworzenia w firmie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs).

Jeśli taki zfśs funkcjonuje w przedsiębiorstwie, to jego zadaniem jest prowadzenie działalności socjalnej. A taką zgodnie z definicją zawartą w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=42E7E766AC07E4371979EBEAF136FAE6?id=74017]ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70 poz. 335 ze zm.)[/link] są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalność kulturalno-oświatowa, sportowo-rekreacyjna, opieka nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Oznacza to, że w ramach działalności socjalnej fundusz może się zajmować dofinansowaniem różnego rodzaju wypoczynku. Czy obejmie to wczasy krajowe i zagraniczne? Niektórzy przedsiębiorcy wciąż mają z tym problem. Odpowiedź jest pozytywna. Wątpliwości już nie ma, choć były. Rozwiał je [b]Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 28 marca 2007 r. (K 40/2004)[/b].

Kto może liczyć na świadczenia z zfśs? Możliwość korzystania ze świadczeń socjalnych mają pracownicy i ich rodziny oraz emeryci i renciści –byli pracownicy i ich rodziny. Szczegóły, w tym kryteria socjalne decydujące o tym, komu świadczenie zostanie przyznane, określa regulamin funduszu.

Pracodawca nie może natomiast w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wyłączyć możliwości korzystania z funduszu przez niektóre kategorie pracowników, np. przez pracowników sezonowych, lub przez emerytów i rencistów – byłych pracowników.

[b]Pracodawca może z kolei rozszerzyć w regulaminie krąg osób uprawnionych do korzystania z zfśs. [/b]

Może np. przyznać w regulaminie uprawnienie do korzystania z funduszu np. osobom świadczącym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (chałupnicy, agenci, osoby zatrudnione na podstawie umów-zleceń) lub członkom rodzin zmarłych pracowników, emerytów i rencistów.

[ramka][b]Należność bez podatku[/b]

[b]Ze środków zfśs dofinansowany może zostać zagraniczny wypoczynek pracownika.[/b] Świadczenie pieniężne tak uzyskane przez podwładnego jest przychodem ze stosunku pracy. Jest ono objęte zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link]. [/ramka]