Chodzi o osoby mające wyroki sądowe przeciwko upadłym pracodawcom niezrealizowane przez syndyków i likwidatorów, którym Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych odmówił wypłat ze względu na brak podstaw w starej ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych z 29 grudnia 1993 r.

Obowiązująca od października 2006 r. nowa ustawa zawierała przepis przejściowy, który pozwalał na wypłatę świadczeń tym osobom. Warunkiem było złożenie wniosku o wypłatę do 30 czerwca 2007 r. Okazało się, że tylko niewielka liczba osób uprawnionych skorzystała z tej możliwości, bo termin na składanie dokumentów był bardzo krótki.

[srodtytul]Przywrócony termin[/srodtytul]

Informacje o licznych odmowach wypłaty świadczeń z powodu przekroczenia terminu składania wniosku skłoniły posłów do przyjęcia ustawy o przywróceniu terminu do wypłaty świadczeń pracowniczych z FGŚP. Będzie więc można ponownie składać wnioski z załączonymi prawomocnymi orzeczeniami sądu i dokumentami potwierdzającymi bezskuteczność prowadzonej egzekucji.

[wyimek]Zainteresowani muszą wiedzieć o przywróceniu im uprawnień[/wyimek]

– Niestety, rząd się sprzeciwił zapisowi, który zobowiązywałby terenowe biura funduszu do powiadamiania o tym osób, którym odmówiono wypłaty świadczeń z powodu nieterminowego złożenia wniosku. Będziemy się starać, by Senat wprowadził poprawkę, która zobowiąże urzędników do poinformowania zainteresowanych o przywróceniu uprawnień – mówi poseł Stanisław Szwed, który doprowadził do uchwalenia ustawy przywracającej termin. Zwraca uwagę, że poprzednia akcja informacyjna, polegająca na rozdaniu 400 tys. ulotek i ogłoszeniach w prasie, nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

To niejedyne zmiany, jakie w najbliższym czasie obejmą przepisy regulujące działalność FGŚP. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało założenia do nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Propozycje zmian są efektem oceny ustawy po jej wejściu w życie w 2006 r.

Okazało się, że obecne przepisy nie w pełni regulują kwestie dotyczące niewypłacalności przedsiębiorcy polskiego prowadzącego działalność na terenie Polski wchodzącego w skład grupy kapitałowej znajdującej się w innym państwie UE.

Gdy sąd tego państwa ogłosi upadłość, pracownicy mają kłopoty z wyegzekwowaniem z FGŚP należnych im świadczeń z tytułu niewypłacalności pracodawcy. W ustawie mają się znaleźć nowe przepisy, które doprecyzują aktualne tak, by zatrudnieni w likwidowanych firmach wchodzących w skład zagranicznej grupy kapitałowej mogli odzyskać pieniądze, które się im należą.

[srodtytul]Ustawowa kosmetyka[/srodtytul]

Zmiany mają również na celu uściślenie czynności, które pracodawca lub syndyk wykonują po sporządzeniu tzw. zbiorczego wykazu. Ponadto nowe przepisy zobowiążą syndyka i likwidatora do niezwłocznego składania wykazu uzupełniającego. Fundusz nadal będzie mógł elastycznie ustalać zasady spłaty należności w stosunku do osób fizycznych, które zaprzestały prowadzenia działalności. Podczas określania indywidualnych warunków będzie brał pod uwagę, tak jak obecnie, stan majątkowy i sytuację rodzinną, w tym uzyskiwane dochody. Ma się pojawić jednak dodatkowa przesłanka, a mianowicie posiadanie nieruchomości.

Pojawi się też przepis pozwalający na oddelegowanie pracowników funduszu do zadań w innym podmiocie lub jednostce organizacyjnej. Obecnie ustawa nie przewiduje takiej możliwości. Oczywiście w czasie oddelegowania pracownik ma wykonywać zadania na rzecz FGŚP. Oddelegowanie ma się odbywać na podstawie umowy o współpracy. Koszty wynagrodzenia oddelegowanego będzie ponosił fundusz, a podmiot przejmujący – koszty związane z funkcjonowaniem stanowiska pracy i jego wyposażeniem.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=t.zalewski@rp.pl]t.zalewski@rp.pl[/mail]