[b]Według umowy o pracę pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wyliczone stawką godzinową oraz premia kwartalna. W umowie nie mówi się natomiast nic o dodatkach za pracę w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Pracodawca chciałby nakłonić pracowników, aby zrzekli się tych świadczeń. Czy może?[/b]
[b] Nie[/b]. Podstawową zasadą prawa pracy jest, że pracownik za wykonaną pracę otrzymuje wynagrodzenie. Nie może zrzec się należności za pracę ustalonej w sposób umowny, a więc zapłaty za pracę, do której nabył już prawo lub którą miałby nabyć w przyszłości. Pracodawca nie może skutecznie go do tego zmusić.
Szef nie może też domagać się, aby pracownik zrzekł się jakichkolwiek dodatków do pensji. Przez pojęcie wynagrodzenia należy bowiem rozumieć wszystkie jego składniki z tytułu zatrudnienia określonej osoby, a nie tylko pensję zasadniczą.
Do obligatoryjnych składników wynagrodzenia należą niewątpliwie określone w kodeksie pracy dodatki za pracę wykonywaną w uciążliwych warunkach, a mianowicie dodatkowe wynagrodzenie za pracę nadliczbową lub w porze nocnej. Dlatego niedopuszczalne jest zrzeczenie się prawa do tego rodzaju świadczeń. Nawet jeśli pracownik złoży w kadrach oświadczenia w tym przedmiocie, będzie ono nieważne.
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
- art. 84, art. 85 i art. 86 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=065BD510BFF07561B66FCB8297A9ECD2?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]