– Nie dziwi mnie, że firmy nie są zainteresowane tworzeniem zakładowych przedszkoli czy żłobków. Przepis ten powstał w czasach dobrej koniunktury. Tymczasem firmy muszą oszczędzać i bardziej myślą o przetrwaniu niż o inwestycjach w infrastrukturę socjalną – mówi Henryk Michałowicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

[wyimek]Do 31 marca firmy mogą się starać w ministerstwie o pieniądze na zakładowe przedszkola [/wyimek]

Przyzakładowe przedszkola czy żłobki mogą wkrótce stać się przedmiotem zainteresowania firm z powodu rozważanych w Komisji Trójstronnej rozwiązań antykryzysowych. Związki zawodowe forsują ruchomy czas pracy. Według tej koncepcji załoga będzie mogła wymusić na pracodawcy różne korzystne godziny pracy, np. ze względu na organizację spraw rodzinnych, m.in. dowożenie do przedszkola.

– Może się więc okazać, że zakładowe formy opieki nad dziećmi odwiodą pracowników od zgłaszania i realizowania postulatów związanych z ruchomym czasem pracy – dodaje Henryk Michałowicz.

Zakładowe przedszkola muszą działać przez cały rok, tymczasem pracodawcy mają coraz większe problemy z przekazywaniem pieniędzy na konto ZFŚS, z którego mogą być finansowane. Odpis podstawowy w 2009 roku wynosi na jednego zatrudnionego 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 1000,04 zł.

Dopuszczalne jest jednak czasowe zawieszenie obowiązku płacenia odpisów na zakładowy fundusz. Musi być zawarte w tej sprawie porozumienie z załogą. Z danych PIP wynika, że w dużej części rejestrowanych przez inspekcję porozumień o zawieszeniu zakładowych przepisów znalazły się zapisy czasowo zwalniające pracodawcę z finansowania ZFŚS.

Przeszkodą w tworzeniu i finansowaniu zakładowych przedszkoli nie powinny być przepisy dotyczące warunków, jakie te placówki muszą spełniać. Od 3 lipca zeszłego roku obowiązuje [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=274394]rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 18 czerwca 2008 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (DzU nr 104, poz. 667)[/link]. Zgodnie z nim małe firmowe przedszkola nie muszą spełniać wymagań sanitarnych, budowlanych ani przeciwpożarowych, jakie stawia się dużym placówkom tego typu.

W Ministerstwie Pracy trwa konkurs zamknięty “Tworzenie ośrodków opieki nad dziećmi w miejscu pracy oraz rozwijanie alternatywnych form opieki nad dziećmi”. Do 31 marca można składać wnioski w siedzibie Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Na razie wpłynął tylko jeden wniosek. Z doświadczenia wiem, że przybędzie ich w ostatnich dniach konkursu. Zachęcam do udziału. Do zagospodarowania jest 16 mln zł – mówi Magdalena Świdnicka-Wołyńska zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w MPiPS.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=t.zalewski@rp.pl]t.zalewski@rp.pl[/mail]