[b]Tak [/b]Dopóki z tymi osobami nie rozwiązano stosunku pracy, dopóty traktuje się je do celów naliczenia odpisu na fundusz jako pracowników. Naliczamy też na nich odpisy w zależności od tego, w jakich warunkach są zatrudnieni. Jeśli w normalnych, odpis wynosi 37,5 proc. średniej płacy, gdy w szczególnych lub o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych, to 50 proc.
[b]Jak ustalić liczbę osób z orzeczoną znaczną lub umiarkowaną niepełnosprawnością, na których chcemy zwiększyć odpisy podstawowe o 6,25 proc. średniej płacy? Chodzi o stan ich zatrudnienia 31 grudnia 2008 r. czy też średnią z całego roku, jeśli ich liczba zmieniała się w tym okresie? [/b]
Pracowników niepełnosprawnych uwzględniamy w przeciętnej prognozowanej liczbie zatrudnionych w przeliczeniu na pełne etaty (co korygujemy w końcu roku na podstawie rzeczywistego zatrudnienia w roku) i mnożymy przez wskaźnik odpisu 37,5 proc. podstawy naliczania. Następnie na każdą taką osobę (tym razem jednak bez względu na jej wymiar czasu pracy i okres zatrudnienia u pracodawcy w danym roku kalendarzowym) pracodawca może dodatkowo zwiększyć odpis o 6,25 proc. przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez prezesa GUS dla celów socjalnych.