[b]Tak.[/b] Obowiązek tworzenia funduszu socjalnego ciąży na każdym pracodawcy zatrudniającym według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Tak wynika z art. 3 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Jednak zgodnie z art. 4 ustawy pracodawcy mogą zrezygnować z tworzenia funduszu socjalnego. Postanowienia w tym zakresie powinny się znaleźć w:

- układzie zbiorowym pracy (jeżeli pracodawca jest objęty takim układem) lub

- regulaminie wynagradzania (jeżeli pracodawca nie jest objęty układem).

Zmiany układu dokonuje się w trybie określonym w art. 238 – 241[sup]30[/sup] kodeksu pracy. Z kolei zmiany regulaminu wynagradzania przeprowadzane są w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową lub z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów, jeżeli w zakładzie nie działają związki zawodowe.

Taka rezygnacja z tworzenia funduszu socjalnego może nastąpić na czas nieokreślony lub określony (np. na czas przejściowych trudności finansowych pracodawcy). Wtedy niezbędne jest precyzyjne wskazanie okresu, w którym fundusz nie będzie tworzony.

Nie każdy jednak może zrezygnować z tworzenia funduszu. Tak będzie w odniesieniu do pracodawców prowadzących działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 20, 21 i art. 24 – 27 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=180304]ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (DzU nr 249, poz. 2104 ze zm.)[/link]. Pracodawcy ze sfery budżetowej mają obowiązek tworzyć fundusz bez względu na stan zatrudnienia.

[i]Podstawa prawna:

– art. 3 ust. 1 i art. 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74017]ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst. jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.)[/link],

– dział XI [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy (tekst. jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]