To zależy od tego, jaki charakter ma premia: czy uznaniowy, czy została określona sztywno przez wskazanie jej wysokości czy też jest składnikiem zmiennym, ale zależy od wskazanych wyraźnie czynników.
Ważne jest także, z czego wynika prawo do premii: z umowy o pracę czy z regulaminu wynagradzania. Zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy w tej sytuacji byłoby konieczne, gdyby przepisy firmowe wprost określały premię, np. jako 100 proc. wynagrodzenia, a jej wypłata nie została obwarowana dodatkowymi kryteriami.
Co do dopuszczalności drogi sądowej w sprawie o uzupełnienie premii, duże znaczenie odgrywa orzecznictwo. Zgodnie z jednolitą linią [b]pracownik może się domagać jej wypłacenia przed sądem pracy tylko wówczas, gdy istnieją obiektywne i wyliczalne elementy, na podstawie których ją obliczamy. Gdy natomiast premia zależy wyłącznie od uznania szefa, droga sądowa jest zamknięta[/b].
Według [b]wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 18 lutego 1991 r. (III APr 18/90)[/b] „skoro regulamin przyznawania premii motywacyjnej nie precyzuje szczegółowych i sprawdzalnych kryteriów ustalania jej wysokości, to pracownik nie może w postępowaniu sądowym skutecznie podważać oceny zakładu pracy co do wysokości tej premii, gdyż ma ona w istocie charakter nagrody”.
[i]Autor jest legislatorem w Kancelarii Senatu[/i]