[b]W szkole, której jestem dyrektorem, pracuje małżeństwo nauczycieli. Mój poprzednik uważał, że świadczenia socjalne przysługują tylko jednemu z nich, jeżeli we wniosku np. mąż umieszczał dochody małżonki i uwzględniał dziecko. Czy jednak oboje nie mają prawa do świadczeń socjalnych w pełnym wymiarze? Gdyby przecież małżonkowie pracowali w różnych firmach, otrzymywaliby świadczenia socjalne w pełnym wymiarze, np. dwie paczki świąteczne dla dziecka. Czy to jest właściwy sposób przyznania zasiłku socjalnego?[/b] – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Bez wątpienia oboje małżonkowie będący pracownikami szkoły są uprawnieni do korzystania ze świadczeń przyznawanych z funduszu socjalnego. Nie oznacza to jednak, że każdy z nich na pewno otrzyma konkretną pomoc z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zależeć to będzie wyłącznie od spełnienia przez nich tzw. kryterium socjalnego, tj. ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.

Działalność socjalną w szkołach, realizowaną w formie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, reguluje art. 53 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182007]Karty nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.)[/link]. Ale przepis ten przewiduje jedynie drobne odstępstwa od powszechnie stosowanej [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74017]ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 nr 70, poz. 335 ze zm.)[/link]. Dotyczą one m.in. wysokości odpisu na zfśs czy terminu wypłaty świadczenia urlopowego. Do pozostałych kwestii odnosi się powszechnie obowiązująca ustawa o zfśs. W związku z tym także w szkołach zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z tego funduszu oraz zasady przeznaczenia jego pieniędzy na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej powinien określić pracodawca w regulaminie zfśs (art. 8 ust. 2 ustawy o zfśs).

Warto przy tym pamiętać, że w myśl art. 2 pkt 5 ustawy o zfśs [b]uprawnionymi do korzystania z funduszu są m.in. pracownicy i ich rodziny. W związku z tym szef nie może – w wewnątrzzakładowych regulacjach – wykluczyć tych osób z kręgu uprawnionych do korzystania z funduszu.[/b]

Dlatego jeżeli jeden pracodawca zatrudnia oboje małżonków, każde z nich – niezależnie od postanowień regulaminu zfśs – ma prawo korzystać z funduszu socjalnego na tych samych zasadach. Ale przyznawane z niego świadczenia nie mają charakteru roszczeniowego. Zależą bowiem od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). Dlatego prawo obojga małżonków do korzystania z tego funduszu nie oznacza automatycznie, że w każdej sytuacji każde z nich otrzyma z niego pomoc.