[b]Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie od 14 do 16 października 2008 r. 14 października pracował, a do lekarza poszedł po pracy. Czy powinnam napisać jakieś pismo i dać pracownikowi do podpisania, że 14 października pracował i zwolnienie nie obejmuje tego dnia?[/b] – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Skoro pracownik stawił się do pracy i przepracował cały dzień (tj. wszystkie zaplanowane w harmonogramie godziny pracy), to za wykonaną pracę przysługuje mu wynagrodzenie, nawet jeśli lekarz wystawił na ten dzień zwolnienie z powodu niezdolności wywołanej chorobą (art. 80 k.p.).

Pracownik powinien poinformować lekarza, że w dniu kiedy go odwiedził wykonywał pracę. W takim wypadku medyk wystawia zwolnienie w związku z czasową niezdolnością do pracy od dnia bezpośrednio następującego po tym dniu, a nie od dnia przeprowadzenia badania (§ 3 ust 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=79144]rozporządzenia MPiPS z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS, DzU nr 65, poz. 741 ze zm.[/link]). Na ten sam dzień nie powinno być bowiem jednocześnie dwóch tytułów stanowiących podstawę do wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia (tj. za pracę i za czas choroby, ewentualnie zasiłku chorobowego).

[wyimek]Pracownik powinien poinformować lekarza, że w dniu, kiedy go odwiedził, wykonywał pracę[/wyimek]

Jeżeli jednak doszło już do tego, że podwładnemu przysługują za ten sam dzień dwa rodzaje świadczeń (tj. wynagrodzenie za pracę i wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy), bezwzględnie należy mu wypłacić wynagrodzenie za pracę. Zasadą jest bowiem, że zasiłek chorobowy nie przysługuje pracownikowi za okresy niezdolności do pracy, za które na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje on prawo do wynagrodzenia (art. 12 ust 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.[/link]). Nie ma zatem podstaw do tego, aby wtedy, gdy pracownik świadczył pracę w dniu, na który następnie otrzymał zwolnienie lekarskie, pozbawić go prawa do wynagrodzenia za wykonaną pracę. Nie trzeba przy tym odbierać od niego żadnego oświadczenia potwierdzającego, że w pierwszym dniu zwolnienia lekarskiego pracował. Dowodem jest przede wszystkim dokumentacja z zakresu czasu pracy (np. lista obecności, ewidencja czasu pracy) lub zeznania świadków, np. współpracowników lub bezpośredniego przełożonego.

Przyjęcie takiego rozwiązania jest dla pracownika korzystniejsze. Wynagrodzenie za pracę otrzymuje w wysokości 100 proc., a za czas choroby (lub zasiłek chorobowy) otrzymałby – co do zasady – jedynie w wysokości 80 proc. wynagrodzenia (art. 92 § 1 pkt 1 k.p.).