Dowiedziałem się, że od kwietnia 2008 r. można otrzymywać dofinansowanie z funduszu socjalnego na wczasy za granicą. Mam fakturę zagraniczną za wczasy na Lazurowym Wybrzeżu na kwotę 300 euro, wystawioną na moje nazwisko i adres. Opłaciłem wczasy za pomocą Internetu i otrzymałem fakturę w języku francuskim. Czy mogę ją przekazać księgowej mojego zakładu pracy i czy będę płacić podatek od dofinansowania?
Zacznijmy od przypomnienia, że dofinansowanie wczasów zagranicznych jest możliwe już od 18 kwietnia 2007 r. (a nie od kwietnia 2008 r., jak pisze czytelnik), bo właśnie wtedy został ogłoszony w Dzienniku Ustaw wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 marca 2007 r. (K 40/04) w tej sprawie. Jeśli czytelnik dostanie takie dofinansowanie, to powinno być ono pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy. Zwolnione od podatku są bowiem tylko świadczenia rzeczowe (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule („Wypoczynek załogi na koszt szefa jest zwykle opodatkowany, rzadziej oskładkowany”).
Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie reguluje tak szczegółowej kwestii, jak sposób dokumentowania świadczeń dofinansowywanych z tego funduszu. Powinno to być sprecyzowane w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Treść tego regulaminu pracodawca uzgadnia z zakładową organizacją związkową, jeśli nie ma związków – z pracownikiem wybranym przez załogę w sposób u niego przyjęty do reprezentowania jej interesów. Czytelnik powinien więc przede wszystkim zapoznać się z tym regulaminem.
O tym, co powinno się w nim znaleźć, pisała Jadwiga Stefaniak w artykułach: „Jak dopłacać do wypoczynku pracowników z funduszu socjalnego”i „ Napisz regulamin tak, abyś mógł wydawać pieniądze firmy na socjalne potrzeby załogi”.