Zatrudnianie cudzoziemca w firmie - jakie dodatkowe obowiązki dla płatnika

W przypadku gdy zleceniobiorca złoży oświadczenie o posiadaniu w Polsce ośrodka interesów życiowych lub o pobycie przekraczającym w danym roku 183 dni, spółka jako zleceniodawca może traktować go jako rezydenta podatkowego dla celów prawidłowego wypełniania przez nią obowiązków płatnika.

Aktualizacja: 17.11.2019 20:09 Publikacja: 17.11.2019 00:01

Zatrudnianie cudzoziemca w firmie - jakie dodatkowe obowiązki dla płatnika

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 sierpnia 2019 r. (0114-KDIP3-3.4011.293.2019.1.JK2).

Agencja pracy tymczasowej zamierzała zatrudniać na umowę zlecenie obywateli Ukrainy. Formalności imigracyjne zostały prawidłowo dopełnione, pozostała jednak kwestia prawidłowego wywiązywania się z obowiązków płatnika. We wniosku o interpretację spółka wskazała, że nie posiada prawnej możliwości badania rezydencji podatkowej obywateli Ukrainy, którzy nie przedstawili certyfikatu rezydencji. Warto bowiem dodać, że w przypadku nierezydentów, wypłacając wynagrodzenie, płatnik ma obowiązek poboru zaliczki na podatek nie na zasadach ogólnych, ale w zryczałtowanej wysokości 20 proc. Kwestia ustalenia rezydencji podatkowej zleceniobiorców z tej perspektywy była więc dla spółki kluczowa. Spółka zdecydowała się więc na przedstawianie zleceniobiorcom trzech rodzajów oświadczeń:

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo