Aktualizacja: 23.05.2021 18:15 Publikacja: 23.05.2021 09:55
Foto: Adobe Stock
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 stycznia 2021 r. (I FSK 1685/20).
Skarżąca spółka oraz agent są podmiotami należącymi do tej samej grupy kapitałowej. Podatnik jest właścicielem i operatorem porównywarki internetowej. Agent jest natomiast pośrednikiem ubezpieczeniowym, który pośredniczy w zawieraniu umów ubezpieczenia pomiędzy zakładami ubezpieczeń oraz klientami. Spółka oraz agent planują zacząć współpracę w formie konsorcjum. Wspólne przedsięwzięcie umożliwi agentowi oferowanie na platformie internetowej usług ubezpieczeniowych zakładów, z którymi współpracuje. W związku ze współpracą w ramach konsorcjum, operator oraz agent będą dzielić się prowizją należną od zakładów ubezpieczeń z tytułu sprzedaży ubezpieczeń, które nastąpiły za pośrednictwem platformy internetowej prowadzonej przez operatora. W ocenie spółki (Podatnika) wskazana współpraca nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, ponieważ spółka nie będzie świadczyć usług na rzecz agenta i nie otrzyma z tego tytułu wynagrodzenia.
Regulacja dotycząca odszkodowania w wysokości dwukrotności stosownego wynagrodzenia nie rozróżnia odpowiedzialności za naruszenie zawinione i niezawinione. Nie daje też możliwości zmiany wysokości roszczenia ze względu na okoliczności naruszenia.
Zmiany w składce zdrowotnej, które ostatecznie uchwalono i które weszły w życie od stycznia, są w zasadzie kosmetyczne. Na większą reformę musimy poczekać jeszcze rok.
Minimalny podatek dochodowy należy rozliczyć w zeznaniu rocznym składanym do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. W przypadku podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin ten upływa 31 marca br.
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Od 1 stycznia obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Większa reforma składki ma wejść w życie za rok.
Rok 2024 był okresem niebywałego łamania prawa, jego obchodzenia i tworzenia pozorów, że coś się zmienia i reformuje.
Sąd Najwyższy nie dostrzegł, że nikt w drodze sądowo-administracyjnej nie stwierdził nieważności powołania Dariusz Barskiego na funkcję prokuratora krajowego.
Bezpośrednie stosowanie norm Konstytucji RP mimo wielu wypowiedzi w orzecznictwie i literaturze nadal potrafi budzić wiele wątpliwości, a nawet można rzec: emocji.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu nie można rozciągnąć na prowadzenie szkoły niepublicznej.
Można odliczyć VAT od towaru udostępnionego nieodpłatnie podwykonawcy. Warunkami są: ograniczenie udostępnienia do niezbędnego minimum, cenotwórczy charakter nabyć i możliwość zbadania przez fiskusa spełnienia materialnych przesłanek odliczenia.
Wydatki ponoszone przez spółkę dominującą w celu zwiększenia ceny sprzedaży akcji spółki zależnej nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów spółki dominującej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas