Aktualizacja: 10.12.2024 00:56 Publikacja: 26.09.2021 14:29
Foto: Adobe Stock
Każdy, kto decyduje się na własną firmę, prowadzi ją na własny rachunek, ale i własne ryzyko. Gdy pomysł na biznes jest częściowo oparty o kontrakt z administracją rządową czy samorządową, wydaje się, że będzie bardziej bezpieczny i stabilny. Niestety i w tych przypadkach zdarza się, że kontrahent nie wywiązuje się z umowy, a przedsiębiorca o swoje musi bić się w sądzie. A taka okoliczność może diametralnie zmienić jego sytuację podatkową. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 26 sierpnia 2021 r. (I SA/Ke 328/21).
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie liczne zmiany w podatkach. To już ostatni dzwonek, żeby się z nimi zapoznać i odpowiednio przygotować do nich swoje systemy finansowo-księgowe.
Od 1 stycznia 2025 r. spora część przedsiębiorców będzie zobowiązana do raportowania szczegółowych danych finansowych w ustandaryzowanym formacie elektronicznym. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego CIT.
Od stycznia 2025 r. małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie tylko w kraju swojej siedziby działalności gospodarczej, ale również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Płatnik nie musi pobierać podatku u źródła od dywidendy wypłacanej zagranicznemu podmiotowi, gdy odbiorca korzysta w stosunku do tej dywidendy ze zwolnienia o charakterze przedmiotowym na podstawie przepisów implementujących dyrektywę PS.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Substrat majątkowo-osobowy odzwierciedla zaangażowanie personelu i aktywów jednostek składowych grup międzynarodowych w danej jurysdykcji. Jego uwzględnienie pozwala zmniejszyć kwotę należnego globalnego podatku minimalnego.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
W 2024 r. mamy niższy limit zwolnienia z PIT na upominki z funduszu socjalnego. Pracodawca i pracownik nie muszą się jednak przejmować PIT, jeśli prezent jest klasyczną darowizną. Wtedy rozlicza się go inaczej i podatku łatwo uniknąć.
Prezydent Andrzej Duda powołał Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. "Andrzej Duda wie, jak pozbawić tę instytucję resztek przyzwoitości" - komentują decyzję prezydenta członkowie koalicji rządzącej.
Na czele Trybunału Konstytucyjnego stanie Bogdan Święczkowski. Prezydent powołał go w poniedziałek na nowego prezesa Trybunału w miejsce kończącej kadencję Julii Przyłębskiej.
Umorzenie pożyczki hipotecznej, jeśli w umowie od razu nie był wskazany cel mieszkaniowy, nie korzysta z zaniechania poboru PIT.
Nie trzeba być spadkobiercą czy wierzycielem zmarłego, aby wystąpić o stwierdzenie nabycia spadku. Do wniosku o ustalenie spadkobierców wystarczy interes – orzekł Sąd Najwyższy.
W poniedziałek o godz. 16.00 prezydent Andrzej Duda powoła Prezesa Trybunału Konstytucyjnego - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Zaplanowane jest również również wystąpienie głowy państwa.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas