Aktualizacja: 24.03.2025 12:14 Publikacja: 01.11.2021 14:38
Foto: Adobe Stock
Czy po stwierdzeniu, że decyzja urzędników była błędna, mam prawo do odszkodowania? O to zapytał czytelnik, który prowadzi działalność gospodarczą. Miał kontrolę, konsekwencją której było wydanie przez urząd skarbowy decyzji wymiarowej. Czytelnik odwołał się do izby administracji skarbowej. Ta wskazała, że w sprawie zastosowano nieprawidłową wykładnię przepisów. Urząd skarbowy uznał swój błąd i umorzył postępowanie.
Spójrzmy na przepisy. Artykuł 260 ordynacji podatkowej stwierdza, że do odpowiedzialności odszkodowawczej stosuje się regulacje prawa cywilnego. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 417 § 1 kodeksu cywilnego za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa. Z kolei art. 4171 § 2 stanowi, że jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji, to jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu ich niezgodności z prawem, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej. Która z tych regulacji daje prawo do odszkodowania? – pyta czytelnik.
Firmy, które spełniły ustawowe warunki, mają czas na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r. do końca marca. Dostały więc na to dwa miesiące więcej niż zwykle.
Firmy powinny zweryfikować, czy wśród ich pracowników znajdują się żołnierze WOT lub aktywnej rezerwy. Od 2025 r. obowiązuje bowiem nowa ulga podatkowa w PIT i CIT na zatrudnienie tych niezawodowych żołnierzy.
Opłaty dodatkowe związane z zakupem kompleksowej usługi spedycyjnej realizowanej przez kontrahenta zagranicznego przy użyciu kontenerów nie są opłatą za użytkowanie urządzenia przemysłowego i nie są objęte podatkiem u źródła.
Sprzedaż niezabudowanego gruntu, który stanowi teren budowlany należy opodatkować 23-proc. stawką VAT.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Krajowy podatek minimalny to nowy rodzaj obciążenia dla podatników CIT. O nowych regulacjach muszą pamiętać również ci podatnicy, którzy prowadzą działalność poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Posiadanie zadłużenia w ZUS lub w urzędzie skarbowym może mieć poważne konsekwencje. Warto więc regularnie monitorować stan swoich kont w tych instytucjach. Wyjaśniamy, jak sprawdzić zadłużenie w ZUS i w urzędzie skarbowym.
Podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem skarbówki warto zachować ostrożność i powściągliwość. Nieprecyzyjne wypowiedzi mogą zostać zinterpretowane w sposób, który wpłynie na dalszy przebieg sprawy i mieć daleko idące konsekwencje.
Przepis umożliwiający sztuczne wydłużanie przedawnienia podatków trzeba usunąć – tak chce zarówno resort rozwoju, jak też zespół Rafała Brzoski.
Jeszcze marcu Krajowa Administracja Skarbowa planuje wdrożyć nowe usługi elektroniczne dla podatników. Kolejne mają zacząć działać od czerwca.
Od soboty 15 lutego do środy 30 kwietnia można składać zeznania podatkowe za 2024 rok. Jest to możliwe w formie tradycyjnej – papierowej, a także elektronicznej. Wyjaśniamy, jak złożyć zeznanie przez Twój e-PIT oraz w aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy.
Od 15 lutego można złożyć PIT za 2024 rok. Można to zrobić online lub osobiście w urzędzie skarbowym. Od tego roku możliwe jest także złożenie deklaracji za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W jaki sposób najszybciej rozliczyć PIT? Po jakim czasie otrzymamy zwrot podatku?
20 lutego jest ważną datą dla przedsiębiorców, którzy chcieliby wybrać lub zmienić formę opodatkowania dochodu. Dotyczy ona nie tylko wyboru opodatkowania pomiędzy zasadami ogólnymi (skala podatkowa), podatkiem liniowym czy ryczałtem ewidencjonowanym, ale także pomiędzy memoriałową albo kasową metodą rozpoznawania przychodu.
Usługa Twój e-PIT pozwala na szybkie rozliczenie się z urzędem skarbowym, bez konieczności samodzielnego wypełniania formularza. Okazuje się jednak, to rozwiązanie nie zawsze się opłaca.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas