Obowiązek podatkowy może powstać kilka miesięcy przed dostawą

W sytuacji otrzymania od kontrahenta zagranicznego faktury, która nie jest fakturą zaliczkową, obowiązek podatkowy z tytułu WNT może powstać nawet na podstawie faktury wystawionej kilka miesięcy przed faktycznym dostarczeniem towarów.

Publikacja: 31.01.2021 11:47

Księgowanie

Księgowanie

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z wydanej 19 listopada 2020 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB3-3.4012.487.2020.2.PK).

Wnioskodawca zawiera umowy z dostawcami, w wyniku których realizowane są transakcje kwalifikowane jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Kontrakty te są realizowane na przestrzeni kilku lub kilkunastu miesięcy i obejmują wiele czynności oddalonych od siebie w czasie. Sposób realizacji transakcji przez dostawcę wynika z umownych zapisów dotyczących harmonogramu rzeczowo-finansowego. Taki harmonogram często przewiduje płatności (fakturowane przez dostawcę) w oderwaniu od faktycznie realizowanych przemieszczeń towarów z innego kraju UE do Polski. Takie płatności mogą być rozliczane poprzez faktury zaliczkowe, ale występują też uzgodnione umownie etapy, które dostawca traktuje jako częściowe wykonanie przedmiotu umowy, dla których wystawia fakturę sprzedaży. Faktura ta nie jest przy tym fakturą zaliczkową. Taka sytuacja może wystąpić w przypadku umownie ustalonego etapu obejmującego określoną część ceny, fakturowaną po wyprodukowaniu części towarów, które jeszcze nie są transportowane do wnioskodawcy, gdyż faktyczny wywóz do Polski może nastąpić dopiero za kilka miesięcy. Wystawiona w ten sposób przez dostawcę faktura dotyczy konkretnego towaru i nie ma na celu wyłącznie wezwania wnioskodawcy do zapłaty. Ponadto, nie jest wystawiany w terminie późniejszym osobny dokument, który miałby stanowić właściwą fakturę.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Odzież to sprawa osobista
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy przedsiębiorca rozliczy ubranie w firmowych kosztach PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Fiskus może żądać zapłaty przed wydaniem decyzji ostatecznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kto jest rzeczywistym właścicielem dla celów podatku u źródła
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dwa odrębne świadczenia przy ładowaniu pojazdów elektrycznych