Aktualizacja: 31.01.2021 11:47 Publikacja: 31.01.2021 11:47
Księgowanie
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z wydanej 19 listopada 2020 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB3-3.4012.487.2020.2.PK).
Wnioskodawca zawiera umowy z dostawcami, w wyniku których realizowane są transakcje kwalifikowane jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Kontrakty te są realizowane na przestrzeni kilku lub kilkunastu miesięcy i obejmują wiele czynności oddalonych od siebie w czasie. Sposób realizacji transakcji przez dostawcę wynika z umownych zapisów dotyczących harmonogramu rzeczowo-finansowego. Taki harmonogram często przewiduje płatności (fakturowane przez dostawcę) w oderwaniu od faktycznie realizowanych przemieszczeń towarów z innego kraju UE do Polski. Takie płatności mogą być rozliczane poprzez faktury zaliczkowe, ale występują też uzgodnione umownie etapy, które dostawca traktuje jako częściowe wykonanie przedmiotu umowy, dla których wystawia fakturę sprzedaży. Faktura ta nie jest przy tym fakturą zaliczkową. Taka sytuacja może wystąpić w przypadku umownie ustalonego etapu obejmującego określoną część ceny, fakturowaną po wyprodukowaniu części towarów, które jeszcze nie są transportowane do wnioskodawcy, gdyż faktyczny wywóz do Polski może nastąpić dopiero za kilka miesięcy. Wystawiona w ten sposób przez dostawcę faktura dotyczy konkretnego towaru i nie ma na celu wyłącznie wezwania wnioskodawcy do zapłaty. Ponadto, nie jest wystawiany w terminie późniejszym osobny dokument, który miałby stanowić właściwą fakturę.
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
W związku z rozliczaniem podatku od nieruchomości podatnik może ponosić odpowiedzialność karną skarbową. Jak się bronić w toczącym się postępowaniu? Czy warto ustanowić pełnomocnika? Czego na pewno nie wolno powiedzieć podczas przesłuchania?
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Podatnik zachowuje prawo do obniżenia VAT należnego o podatek naliczony wynikający z wydatków na inwestycję, która została zaniechana przez podatnika z uwagi na zmianę uwarunkowań rynkowych.
Przyznanie pracownikowi abonamentu parkingowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Pracodawca jest – jako płatnik – zobowiązany doliczyć wartość abonamentu do wynagrodzenia pracownika i pobrać odpowiednią zaliczkę na PIT.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
Przepisy zabraniają amortyzacji własnego mieszkania. Skarbówka twierdzi, że zakaz dotyczy też nakładów poniesionych na obcy lokal.
Wartość korzyści w postaci refundacji zakupu okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych stosowanych przez pracownika przed monitorem nie wlicza się do podstawy wymiaru składek.
Jeżeli fiskus może uzyskać dostęp do faktur zakupowych, które odebrano podatnikowi i zabezpieczono w przygotowawczym postępowaniu karnym, to co do zasady nie ma powodów do kwestionowania formalnej przesłanki dla odliczenia z nich VAT.
Firma po to startuje w przetargu, aby dostać zamówienie i uzyskać przychód. Może zaliczyć wydatki (m.in. wadium) do podatkowych kosztów, nawet jak nie uda się jej tych celów zrealizować.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas