Aktualizacja: 31.01.2021 11:47 Publikacja: 31.01.2021 11:47
Księgowanie
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z wydanej 19 listopada 2020 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB3-3.4012.487.2020.2.PK).
Wnioskodawca zawiera umowy z dostawcami, w wyniku których realizowane są transakcje kwalifikowane jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Kontrakty te są realizowane na przestrzeni kilku lub kilkunastu miesięcy i obejmują wiele czynności oddalonych od siebie w czasie. Sposób realizacji transakcji przez dostawcę wynika z umownych zapisów dotyczących harmonogramu rzeczowo-finansowego. Taki harmonogram często przewiduje płatności (fakturowane przez dostawcę) w oderwaniu od faktycznie realizowanych przemieszczeń towarów z innego kraju UE do Polski. Takie płatności mogą być rozliczane poprzez faktury zaliczkowe, ale występują też uzgodnione umownie etapy, które dostawca traktuje jako częściowe wykonanie przedmiotu umowy, dla których wystawia fakturę sprzedaży. Faktura ta nie jest przy tym fakturą zaliczkową. Taka sytuacja może wystąpić w przypadku umownie ustalonego etapu obejmującego określoną część ceny, fakturowaną po wyprodukowaniu części towarów, które jeszcze nie są transportowane do wnioskodawcy, gdyż faktyczny wywóz do Polski może nastąpić dopiero za kilka miesięcy. Wystawiona w ten sposób przez dostawcę faktura dotyczy konkretnego towaru i nie ma na celu wyłącznie wezwania wnioskodawcy do zapłaty. Ponadto, nie jest wystawiany w terminie późniejszym osobny dokument, który miałby stanowić właściwą fakturę.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas