Takie są wnioski z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 maja 2023 r. (0114-KDWP. 4011.1.2023.2.ASZ).

Wystąpił o nią przedsiębiorca sprzedający używane rzeczy. Głównie są to ubrania i galanteria. Kupuje je od osób fizycznych za pośrednictwem portali aukcyjnych oraz sprzedażowych. Nie ma możliwości pozyskania klasycznej umowy sprzedaży. Z portalu dostaje jedynie potwierdzenie zawarcia transakcji. Są w nim m.in. następujące dane:

- wiarygodne określenie wystawcy w postaci nazwy użytkownika, pełnymi danymi dysponuje pośrednik, tj. administrator portalu, ale ze względu na ochronę danych osobowych nie udostępnia ich użytkownikom;

- data przeprowadzenia operacji gospodarczej, która odpowiada dacie wystawienia dowodu;

- określenie operacji gospodarczej (zakup rzeczy) i jej wartość; każda oferta zamieszczona na portalach aukcyjnych i sprzedażowych stanowi opis dla jednego przedmiotu; jeżeli jest możliwość zakupu większej ilości przedmiotów na aukcji, to jest to uwzględnione w potwierdzeniu transakcji;

- podpis osoby uprawnionej do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych;

- unikalny numer transakcji umożliwiający powiązanie z zapisami księgowymi.

Przedsiębiorca dodaje, że oprócz potwierdzenia zawarcia transakcji ma też inne dowody wskazujące na poniesienie wydatku, takie jak potwierdzenie przelewu, wyszczególnione koszty przesyłki czy prowizji, pobierane przez platformę.

Czy to wystarczy do rozliczenia wydatku w podatkowych kosztach w księdze przychodów i rozchodów? Przedsiębiorca twierdzi, że tak. Dodaje, że kupuje używane rzeczy po to, żeby je sprzedać. Wydatki są więc ponoszone w celu uzyskania przychodu.

Fiskus przypomniał, że zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podstawą zapisów w księdze są nie tylko faktury i rachunki. Są nimi także inne dowody stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:

a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej,

b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej (jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej),

c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli jest wymierny w jednostkach naturalnych,

d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych.

Dowody muszą też być oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie z zapisami księgowymi dokonanymi na ich podstawie.

Czy otrzymywane z portali sprzedażowych potwierdzenia zawarcia transakcji spełniają te wymogi? Tak, można je uznać za dowód księgowy wymieniony w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Na jego podstawie można rozliczyć wydatki w podatkowych kosztach.

Podstawa prawna:

- § 11 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. poz. 2544)