NSA rozstrzygnął o należytej staranności w podatku u źródła

Dla dokonywanych w trakcie roku podatkowego wypłat dla nierezydenta nieprzekraczających 2 mln zł płatnik nie musi szczegółowo weryfikować przesłanek dotyczących odbiorcy należności.

Publikacja: 17.07.2023 02:00

NSA rozstrzygnął o należytej staranności w podatku u źródła

Foto: Adobe Stock

Ustawodawca zapewnił polskim podmiotom działającym w charakterze płatników zryczałtowanego podatku dochodowego (podatku u źródła) nieprzeciętną karuzelę wrażeń i wątpliwości w związku z nowelizacją przepisów, które zasadniczo miały wejść w życie 1 stycznia 2019 r. (ale – jak pokazała rzeczywistość – na ich faktyczne obowiązywanie – i to w zmienionym kształcie – przyszło nam poczekać do 2022 r.). Jakkolwiek wskazówki interpretacyjne stworzone przez Ministerstwo Finansów w stosunku do tych przepisów zostały przedstawione w projekcie objaśnień z 19 czerwca 2019 r., to praktyka pokazuje, że nieprecyzyjna konstrukcja przepisów i konieczność stosowania ich wykładni celowościowej mogą prowadzić do sporów, mających swój finał dopiero przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. W ten sposób zakończył się m.in. spór o zakres należytej staranności, jakiej płatnik powinien dochować, dokonując wypłat podlegających opodatkowaniu u źródła w stosunku do kwot przekraczających oraz nieprzekraczających 2 mln złotych.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo