Aktualizacja: 09.08.2020 10:57 Publikacja: 09.08.2020 13:13
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 kwietnia 2020 r. (0111-KDIB3-1.4012.72.2020.5.WN).
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, który prowadzi działalność m.in. związaną z obrotem i windykacją wierzytelności. W tym celu zawiera odpłatne umowy cesji wierzytelności, na podstawie których nabywa definitywnie prawo do wierzytelności wraz z ryzykiem związanym z niemożliwością jej ściągnięcia. Z tego tytułu wnioskodawcy nie przysługuje żadne inne wynagrodzenie (premie, prowizje) od cedenta. Umowa nie przewiduje również możliwości zwrotu wierzytelności cedentowi, a ustalona cena nie podlega zmianie w przypadku, gdy okaże się że wierzytelność jest nieściągalna. W stosunku do nabywanych wierzytelności prawdopodobieństwo spłaty jest co do zasady wysokie (co poprzedza odpowiednia kalkulacja dokonywana przez wnioskodawcę przed ich nabyciem), zdarzają się jednak wierzytelności trudne o małym prawdopodobieństwie spłaty, które zazwyczaj nabywane są w „pakiecie" wraz z wierzytelnościami o wysokim prawdopodobieństwie spłaty.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas